Jsou dvě. Velká a malá. Dohromady tvoří ateliér m2 architekt. Specializují se na interiéry, především bytové. Rozhovor s architektkami Martinou Krčmářovou a Markétou Musilovou nejen o jejich práci.

Co vás k architektuře přivedlo?

Martina: Bratr. V době mého rozhodování ohledně studia na vysoké škole studoval Fakultu architektury na ČVUT v Praze a pokaždé, když přijel z kolejí domů do Třince, básnil o všem, co se tam děje, ukazoval mi projekty. Já jsem si v té době myslela, že bych mohla studovat textilku v Liberci, ale jeho zápal pro věc mě nakonec přivedl do Prahy na studia architektury. Vždycky jsem na svého bratra dost dala.
Markéta: Byli to moji rodiče. Když zjistili, že mne baví matematika a kreslení.

Máte nějaké oblíbené stavby?

Martina: Moje oblíbené stavby jsou spojené spíš se vzpomínkami, při kterých jsem je poznala. Casa da Musica od Rema Koolhaase v Portu, opera v Oslu od Snøhetty. Líbí se mi některé z projektů dánského studia CEBRA, líbí se mi toho spousta. Z domácích tvůrců mám ráda například hravost A1 architects.
Markéta: IM Pei – Louvre vstupní portály – pyramidy – pro mě je to dokonalé spojení historické a moderní technické architektury. Z jiného soudku například Silodam od MVRDV a pak Millennium Bridge v Londýně.

Je něco, co vám vadí na české architektuře? Ať už na procesu tvorby nebo stavby, nebo nějakých trendů?

Martina: Při navrhování interiéru je to především spolupráce s klienty a našimi profesanty. A to si nemůžu absolutně nad ničím postesknout. Člověk se především snaží dělat svou práci co nejlépe.
Markéta: Strach z nového, ale naopak někdy nevhodně použitá moderní architektura v rámci okolní zástavby.

Markéto, ráda a dlouho cvičíte tai chi. Pomáhá vám nějak i při práci? 

Markéta: Rozhodně! Pomohlo mi to najít trpělivost a schopnost naslouchat investorovi.

Navrhujete hlavně interiéry. Proto mne zajímá, zda jsou čeští klienti konzervativní a jestli se bojí barev a vzorů?

Martina: Doba je zrychlená, tepající, obzvlášť tady v Praze, kde realizujeme tak 80% našich zakázek. Všude je plno vjemů, lidí, dopravy, reklamy, což znamená spoustu textu, barev, vzorů. Je pak logické, že klienti touží mít v prostorech, ve kterých žijí, pocit klidu, útlumu, relaxace. My si s Markétou myslíme a doufáme, že čím dál tím víc budeme schopné klienty přesvědčit, že také v „barevném“ interiéru mohou pocit klidu zažít.

Kromě interiérů bytů jste pracovaly i na restauracích či kancelářích. Které z prostředí je vám nejbližší?

Martina: Nemyslím si, že preferuji jedno z těchto prostředí. V procesu navrhování může být zábava jak s kanceláří, tak s restaurací.
Markéta: Každé zadání je pro nás zajímavé a jedinečné.

 

Pro váš ateliér je důležitá individualita člověka. Jak s ní pracovat? Je vůbec nějaký způsob, jak se s klienty za krátké časové období poznat tak, abyste mohly navrhnout jejich ideální bydlení?

Martina: Určitě je to jedna z nejdůležitějších částí spolupráce. Pro nás je to také určování limitů, bez kterých se pracuje podstatně hůř. Rády proto individualitu klienta objevujeme, hledáme. To, jak realizace dopadne, za jakou ji klient považuje, je otázka na naše klienty. Ohlasy jsou pozitivní.
Markéta: S někým jde spolupráce sama, někdy je hledání společného pohledu na návrh složitější. Důležité je se na začátku hodně ptát: na způsob žití, bydlení, očekávání, pozorovat a naslouchat.

Jak velkou roli dáváte klientovi v procesu realizace? Konzultujete pravidelně po celou dobu, nebo dáváte přednost intenzivní komunikaci před samotnou tvorbou a pak už chcete mít volnou ruku?

Martina: Snažíme se na začátku z klienta „vymáčknout“ opravdu co nejvíc, ale náš proces práce je asi podobný jako v jiných ateliérech. Nastřádat co nejvíce informací, poznat klienta, začít proces návrhu, určit koncept projektu, znovu konzultovat. Pak přijde moment, kdy potřebujeme pracovat na detailnějších úkolech projektu, zavřeme se v ateliéru, abychom pak následně mohly opět vše s klientem probrat.
Markéta: Hodně konzultujeme. A prostor klientovi dáváme: přece jen on bude v místě návrhu trávit spoustu svého času. Je ale těžké někdy najít hranici, kdy je to ještě diskuze a kdy už klient tlačí jen své představy anebo naopak my ty naše.

Mimochodem, jak dlouho se znáte? Kdy jste se poznaly a věděly, že spolu chcete podnikat?

Martina: Jestli mě paměť neklame, tak se známe 17 let. Potkaly jsme se na strahovských kolejích a bylo to veselé období. Ale pracovat jsme spolu začaly před dvěma a půl roky. Markéta měla zavedený ateliér, já jsem řešila, jak bude vypadat moje praxe po rodičovské dovolené. A tak jsme se domluvily, že dáme dohromady M2 Architekt.
Markéta: Známe se hodně dlouho: už z doby studií. Já jsem už poměrně dlouho pracovala samostatně v oboru a cítila jsem, že potřebuji parťáka. Na Martinu jsem myslela často, souhrou okolností mi psala Martina jako první, a já jsem byla šťastná, že to všechno takhle hezky zapadlo do sebe. Zatím to skvěle jde, a věřím, že to takhle hezky půjde dál.

Jak byste charakterizovaly styl m2 architekt?

Martina: No přece: velká a malá…
Markéta: Jing a jang. Malá a velká. Introvert a extrovert. Pečlivá a nedbalá. Kreativní a když něco děláme, děláme to naplno.

Jakou místnost navrhujete nejraději?

Martina: Na to jsem ještě nepřišla. Ale dobře se navrhuje pro děti. Třeba i „dospělé děti“.
Markéta: Vždycky tu, kterou dělám a teď je to rotunda – galerijní prostor rodinného domu.

Jak bydlíte vy? Chodí u vás kovářova kobyla bosa?

Martina: Dovolím si tvrdit, že naše čtyřčlenná rodina bydlí podle svých představ. Poměrně skromně, neokázale a to máme rádi.
Markéta: V mém případě platí, že kovářova kobyla chodí bosa… Ale pracuju na tom.

Na jakých projektech byste chtěly pracovat? A naopak, umíte si představit zakázku, kterou byste raději odmítly?
Martina: Na takových, u kterých by vše plynulo bez sebemenšího problému. Zakázku, kterou bychom odmítly si zatím představit neumím, ale třeba zítra někdo zavolá a už si ji představit budeme umět.
Markéta: Chtěla bych přetvořit naprosto specifický prostor, který původně sloužil k jinému účelu, pro bydlení. Takže maják, vodárenská věž…

Na jakých projektech v současnosti pracujete?

Martina: Cca na deseti interiérech různých velikostí, které jsou v různých fázích projektu. Momentálně před námi například na stole leží třípodlažní byt na Žižkově, který se bude snad v létě realizovat.
Markéta: Návrh interiéru školy, třípodlažní mezonet na Žižkově, ale i malé drobné úpravy.

Kromě navrhování ještě učíte na vyšší odborné škole. Co se snažíte předat studentům? A co je pro vás jako pedagoga největší odměnou?

Markéta: Samostatnost při práci, variabilitu myšlení o řešeném úkolu, pečlivost. Největší radost je, když člověk vidí, že studenti bádají nad úkolem, mají radost z hotového úkolu a chodí naše předměty rádi.
Martina: Kromě umu pracování s prostorem a technických základů také nějakou hravost, odlehčení, cit pro rozdílná zadání. Naši studenti jsou skvělí a bezvadně se s nimi pracuje. Jejich nadšení při skicování a po dobře odvedené ukončené práci je pro mě největší odměnou. Ostatně, přijďte se na konci ledna podívat na jejich klauzurní práce do Galerie Emílie Paličkové v ulici U Půjčovny 9 v centru Prahy.

Profil

Ateliér m2 architekt tvoří Markéta Musilová a Martina Krčmářová.
Ing. Markéta Musilová
Zkušená architektka s citem pro detail se v oboru pohybuje více než 15 let. Má za sebou desítky realizací interiérů bytů, rodinných domů a komerčních prostor. Vystudovala obor Pozemní stavitelství na pražské ČVUT, poté pracovala šest let v pražské realizační firmě jako hlavní architekt. Od roku 2012 má vlastní ateliér m2 architekt, na Střední umělecké škole textilních řemesel působí jako vedoucí oboru Bytový design. Mezi její koníčky patří cvičení tai ji, kresba, sport a čtení.

Ing. arch. Martina Krčmářová
Architektka se zálibou v prostorových koncepcích s empatií pro individualitu klienta se v oboru pohybuje 10 let. Do jejích referencí spadají návrhy bytových domů, rodinných domů, interiérů a jejich realizací. Vystudovala obor Architektura a urbanismus na ČVUT v Praze, poté pracovala v realizační firmě jako hlavní architekt a v uskupení FUGO architects. Po mateřské přestávce začala v roce 2017 působit v m2 architekt a externě vyučuje na pražské Vyšší a střední umělecké škole textilních řemesel v ateliéru Bytový design.
www.m2architekt.cz

Další rozhovory na IDEAMAG.CZ

Pavel Ullmann a Josef Klika - architekti
Barbora Léblová - architektka
Gabriela Kaprálová – architektka
Barbora Mluvková – architektka
Vladimír Borovička – ředitel firmy
Luděk Rýzner – architekt
Marek Deyl – architekt a designér
Jan Bastař – zakladatel cre8
Pasta Oner – umělec
Miroslava Maresová – majitelka autosalonu

Náš tip

Chcete také publikovat na IDEAMAG.CZ?
Zajímá vás kvalitní obsah, kterým oslovujeme zajímavou cílovou skupinu, především v B2B marketingu?
Napište nám a pojďme se potkat. Umíme připravit rozhovor i pro vás