Architektonické studio VH Architects, vedené Verou Hampl, navrhlo pouze elektřinou poháněnou osobní výletní loď Bella Bohemia.

Uvedení pro novináře a odbornou veřejnost jsme měli na starost my. Celá akce pro bezmála 150 lidí se připravovala zhruba 2 měsíce a my jsme postupovali jako vždy, když pro naše klienty chystáme press tripy nebo uvedení nového výrobku na trh.

Bella Bohemia vyplouvá

Loď představuje absolutní technologickou špičku v evropské vodní dopravě a je nejnovější ukázkou ekologického směřování flotily Pražské paroplavební společnosti / Prague Boats. S kapacitou až 250 pasažérů na dvou palubách se stala vůbec první větší lodí pro osobní dopravu schválenou pro provoz na evropských vodních cestách.

Bezemisní a naprosto tichý provoz 25 metrů dlouhého a 9 metrů širokého katamaranu Bella Bohemia zajišťuje sada dvanácti moderních baterií o celkové kapacitě 126 kWh a napětí 600 voltů. S nimi je na jedno nabití schopná loď plout až 9 hodin, v běžném provozu přibližně 5 až 6 hodin. Baterie se dají nabíjet z přípojek instalovaných na náplavkách jak přes noc, tak průběžně mezi jednotlivými plavbami. Při optimálním způsobu využití vydrží dohromady až 75 000 nabíjecích cyklů, v praktickém provozu je však jejich životnost podstatně nižší.

Baterie dohromady váží více než tunu, celkově je loď Bella Bohemia relativně velmi lehká, což vede k úsporám energie a opět tak zvyšuje ekologický přínos. Nízká hmotnost je důsledkem inovativní hliníkové konstrukce plavidla. Použití hliníku jako základního konstrukčního materiálu bylo novou a velkou technickou výzvou i pro loděnici v německém Derbenu, kam Pražská paroplavební společnost / Prague Boats stavbu lodi zadala.

Unikátní je i pohon lodi, který zajišťují propulsory o výkonu 2 x 55 kW. Motory jsou schopny se otáčet o 360°, čímž je zajištěna vynikající manévrovatelnost lodi. Toto technické řešení, využívané na námořních lodích pro dokormidlování, bylo jako hlavní pohon u říční osobní lodi použito vůbec poprvé. Bezpečnost plavby při případném výpadku baterií zajišťují dva generátory.

 

Architekti lodi Bella Bohemia

Loď Bella Bohemia byla navržena týmem VH Architects přímo pro plavby na Vltavě v metropoli, je tedy plně uzpůsobena pro pražské plavební podmínky. Na své plavby vyráží především z přístaviště na Kampě, prvního ekologického přístaviště v Praze. Vzhledem ke svému čistě elektrickému bateriovému pohonu, a tedy bezemisnímu a tichému provozu je určena pro kratší okružní plavby v centru hlavního města. Bohužel, současný stav technického vývoje zatím neumožňuje využít tento typ pohonu pro pravidelnou linkovou dopravu, která má mnohem větší a dlouhodobější energetické nároky na jednotlivých plavbách.

Bella Bohemia je už čtvrtou supermoderní lodí z řady Bohemia stavěnou přímo pro pražské podmínky v Německu. Tato plavidla jsou odpovědí Pražské paroplavební společnosti / Prague Boats na nejpřísnější současné ekologické a kvalitativní požadavky, a jsou jimi postupně nahrazovány lodě konstrukčně starší.

Vera Hampl | VH Architects

Vystudovala architekturu a urbanismus na Univerzita Santa Úrsula v Rio de Janeiro (1995), kde pokračovala i v postgraduálním studiu interiérového designu na Univerzita Pontifícia Católica (1998). Několik let strávila na stážích v ateliérech Ruye Ohtakeho, India da Costy a Edisona Musy, kde také zahájila profesní kariéru. Po přesídlení do České republiky pracovala pro firmu Lewis & Hickey, aby v roce 1999 založila vlastní architektonickou kancelář Casa Rio.
Její návrhy rodinných domů, komerčních i administrativních prostor a nejrůznějších interiérů byly realizovány v Brazílii a České republice.
www.vharchitects.com

Rozhovor s Verou Hampl na ARCHIZOOM

Základní fakta o lodi Bella Bohemia

Architektonický návrh: Vera Hampl | VH Architects
Klient: Pražská paroplavební společnost / Prague Boats
Realizace: 2019
Rozměry: 25 metrů délka, 9 metrů šířka
Kapacita: až 250 pasažérů
Pohon: elektrický pohon, 2 krát 55 KW
Foto: Filip Šlapal
Video: htps://www.prague-boats.cz/cs/seznamte-se-s-bella-bohemia
www.vharchitects.com

Náš tip

Potřebujete pomoct s marketingem nebo PR?
Specializujeme se na B2B marketing a tvorbu obsahu.
Váš kontakt: Radek Váňaradek@idealab.cz, tel. +420 777 572 476
Tým Idealab je připravený pracovat i pro vás.
Projděte si podrobný popis toho, co umíme v sekci Naše služby, přečtěte články na blogu Idealab.

Lidé na našem webu nejčastěji hledají tyto služby

Správa LinkedIn
Workshopy a školení LinkedIn
B2B marketing
PR a marketing pro architekturu
SEO analýza
Firemní časopis
Obsahový marketing
Videa a podcasty


Sledujte nás

Obsah IDEAMAG blogu jsou stovky článků, návodů a tipů pro váš byznys. Sledujte nás na Facebooku.
Anebo odebírejte náš newsletter. Budete v obraze a také vám čas od času pošleme zajímavé články právě z tohoto blogu.