Třetí ze série rozhovorů s vystavujícími na Designbloku. Jakou budoucnost má český design? Ptali jsme se.

Přečtěte si: Tváře Designbloku 2019 - 1. díl, Tváře Designbloku 2019 - 2. díl 

Otázky byly pro všechny stejné, odpovědi musely být krátké a věcné, bez velkého času na přípravu.

Ve třetím a posledním díle Tváří z Designbloku jsme se na budoucnost zeptali výrobců světel Aldit a značky dětského nábytku Chic By Pig.

Aldit

Precizní světla jsou jejich život. CEO David Heřman na Designbloku představil novou kolekci Diversity od designéra Jaroslava Bejvla.


Designér Jaroslav Bejvl, CEO David Heřman a Alena Heřmanová. Fotografie: Ivan Šonský (www.ivansonsky.com)

Tématem letošního Designbloku je budoucnost. Jak vaše produkty zapadají do budoucnosti?

David Heřman: Všechno na našich světlech je recyklovatelné a navíc jsou to přírodní materiály. Vidíme budoucnost ve skle, a to hlavně v obalech. Nemusíme kácet lesy a vyrábět další plasty. Sklo je materiál, který lze přetavovat a přebarvovat – je to materiál budoucnosti.

Jak vidíte budoucnost vaší firmy? 

David Heřman: Chceme zdokonalit naše světelné zdroje. Používáme ledkovou technologii, která je energeticky méně náročná a pracujeme se světelnými technologiemi na míru. Rádi bychom v tom pokračovali. A další věc je kvalita. Cílíme na to, aby naše světla sloužila lidem dlouho, klidně více generací. To plastová lampa nedokáže.

Je důležitější design produktu nebo jeho udržitelnost? 

Jaroslav Bejvl: V oblasti dekorativních svítidel se v současné době klade velký důraz hlavně na  design. Jedná se o zbytný produkt, který se v první řadě musí líbit. V lifestylových kolekcích není mnohdy podstatná jeho funkčnost - svítivost, ale to, jakou atmosféru, jakou náladu svítidlo vytvoří. Funkční složka je mnohdy záměrně potlačována. Český křišťál je ve světě stále velkým pojmem, i proto je všechno naše sklo vyrobené v Čechách. Snažíme se tak udržovat tradici sklářství, která je pro české země tak důležitá. Kolekcí 1414 pokračuji ve svém dlouhodobém projektu, kterým se snažím pracovat s touto tradicí. Tak jako v předešlé práci na velmi úspěšném konceptu svítidel Muutos, kdy jsem transformoval 100 let staré formy na výrobu skleněných váz do nových tvarů svítidel, i v kolekci 1414 tradici transformuji do současných tvarů.  V roce 1414 byla založena naše nejstarší sklárna, jejímž typickým produktem bylo hutní, barevné silnostěnné sklo, které mnozí z nás znají ze sekretářů našich babiček. Sklárna již sice nefunguje, nicméně zásadní pro mě bylo setkání se skláři, kteří v ní pracovali a umí to sklo foukat. Vzal jsem jeden z produktů, popelník, otočili jsme ho, natáhli, přetvarovali a vzniklo světlo, které je v každém kuse originálem. Vyrábí se bez forem, pouze se tvaruje rukou skláře. Takže vlastně nový design za použití tradičního českého řemesla a materiálu budoucnosti.


Světla z kolekce 1414 od designéra Jaroslava Bejvla pro Aldit.

Aldit

Přes dvacet let vyrábí česká precizní světla a dodávají je po celém světě.
Webové stránky: Aldit - www.aldit.cz, Jaroslav Bejvl - www.bejvl.com


Chic By Pig

Kateřina a Jan Kupcovi, manželé z architektonického studia Studio A Architekti, založili značku dětského nábytku a doplňků, která kombinuje minimalismus a jedinečnou kresbu březové překližky. Na otázky nám odpovídala Jana Pihávková, která značku na letošním Designbloku zastupovala.


Jana Pihávková z Chic By Pig. Fotografie: Ivan Šonský (www.ivansonsky.com)

Tématem letošního Designbloku je budoucnost. Jak vaše produkty zapadají do budoucnosti?

Vše propojujeme s přírodou. Mezi naše materiály patří hlavně březová překližka, bukové dřevo a textilní doplňky z exkluzivních materiálů, jako je například egyptský bavlněný satén. To jsou všechno nejen přírodní, ale hlavně vysoce kvalitní a odolné materiály a my věříme, že příroda ruku v ruce s kvalitou, jsou naší budoucností.

Jak vidíte budoucnost vaší firmy? 

Razíme filosofii „Simple but fun,“ tedy, že dětský pokojíček nesmí být pro děti nuda, ale zároveň máme ambici zavděčit se i rodičům. Ti jistě ocení dlouhodobé využití nábytku díky neutrálním barvám, které děti mohou využít klidně až do dospělosti. Na trhu se snažíme rozšířit nejen nabídku nábytku, ale i doplňků. Naše nejnovější houpací prasátko „Štětináč“ je jen první „vlaštovka“ z řady novinek.

Je důležitější design produktu nebo jeho udržitelnost? 

Jako důležité vnímáme, že náš nábytek je českého původu a vyrobený českými výrobci. Při poctivé lokální práci a designu, který je navržen tak, aby přetrval po generace, člověk nemusí dělat kompromisy na úkor designu a udržitelnosti.

Židlička Royalty a šperky z kolekce Crystal Cube, Chic By Pig. Fotografie: Anna Pleslová (www.annapleslova.com)

Chic By Pig

Chic By Pig – český výrobce chic nábytku a doplňků do dětských pokojů. Jednoduchý design, špičkovou kvalitu, vysokou bezpečnost a použití přírodních materiálů, to je to, co považují za „chic“.
Webové stránky: www.chicbypig.cz

 

Přečtěte si další části našeho výběrů z Tváří z Designbloku!

I. díl - Mobilní domovy Hideanseek a elektrokola E-Cafe Bike

II. díl - Koupelnový nábytek z alpské louky od Dřevojas a magnetické doplňky do kuchyně Clapdesign

Obsahová strategie

Chcete zaujmout a získat nové zákazníky?

Obsahová strategie je souhrn postupů, kterými své zákazníky oslovíte.

 


Další rozhovory na IDEAMAG.CZ

Gabriela Kaprálová - architektka
AND architekti - Stavět pro orangutany a lidi je stejné
Vladimír Borovička – ředitel firmy
Luděk Rýzner – architekt
Marek Deyl – architekt a designér
Jan Bastař – zakladatel cre8
Pasta Oner – umělec
Miroslava Maresová – majitelka autosalonu

Náš tip

Chcete také publikovat na IDEAMAG.CZ?
Zajímá vás kvalitní obsah, kterým oslovujeme zajímavou cílovou skupinu, především v B2B marketingu?
Napište nám a pojďme se potkat. Umíme připravit rozhovor i pro vás.