Pantone je americká firma, která v roce 1963 vytvořila barevný systém umožňující jednotnou reprodukci barev po celém světě. Pantone Matching System je univerzální a standardizovaný barevný jazyk, který slouží především designérům, grafikům a následně tiskařům.

Nadefinovaná barva Pantone umožní přímý tisk s minimální odchylkou a výsledek je tedy mnohem přesnější, než při klasickém soutisku CMYK (cyan / magenta / yellow / black) a zajistí například udržení korporátních barev a firemní identity. Přímé barvy umožňují i tisk barevných efektů, jako je například mat, lesk nebo metalický efekt. Barevný jazyk Pantone se používá ve všech odvětvích, která se zabývají barvami, od módy, průmyslového designu po produktový design. Pro architekturu a interiéry bývá typičtější definice barev podle vzorníku RAL.

Bude rok 2021 barevnější?

Pantone Color Institute je služba, která předpovídá globální trendy v oblasti barev a funguje také jako poradce při volbě identity značek a vývoje jejich designové strategie. Barvy mají na lidskou psychiku vliv: různé barvy jsou vhodné v odlišných částech interiéru bytů, některé barvy (například výrazné odstíny červené) mohou podpořit marketingová a obchodní sdělení.

Už přes dvacet let Pantone na základě svých průzkumů vybírá barvu roku, která má určovat náladu a trendy na nadcházejících 12 měsíců. V roce 2017 byla zvolena živá a energická zelená, kterou v následujícím roce vystřídala tajemná a vizionářská ultrafialová. Hravá a temperamentní korálová kralovala v roce 2019 a novou dekádu představovala klasická modrá.

Barva stmívající se oblohy měla v roce 2020 uklidňovat a nabízet ochranu. To, jak se předpověď v tomto turbulentním roce vyplatila, necháme na vašem posouzení. Radši vám představíme barvu příštího roku, jež jej má kulturně i společensky symbolizovat.

Minimalismus a naděje

Stejně jako v roce 2016 byly zvoleny barvy dvě (starorůžová a pastelově modrá), tak i rok 2021 bude ve znamení spojení dvou barev. Potřebnou statečnost a vytrvalost bude reflektovat odstín šedé, konkrétně: Ultimate Grey (Pantone 17-5104). Doplnit ji má optimistická žlutá - Illuminating Yellow (Pantone 13-0647).

Zdroj: @pantone

Ať už se bude jednat o průmyslové výrobky, módní kolekce, reklamní materiály nebo bytové vybavení, Pantone předpovídá tuto sezónu v přátelských a slunečných barvách. Pokud tedy budete tápat, na jakou barvu při tvorbě grafických vizuálů vsadit, nabízí se barva, kterou pravděpodobně ale uvidíte u všech ostatních.

Podlehnete tomuto trendu a zvolíte tuto přátelskou barevnou kombinaci nebo se rozhodnete vizionářsky sami předpovědět barvu roku 2022 a být o (k)rok napřed? 


Mohlo by vás na IDEAMAG  zajímat

Fotografie zdarma a jejich využití I.
Fotografie zdarma a jejich využití II.
Formáty na sociálních sítích 2020

Potřebujete poradit s dalšími marketingovými nástroji?

Prohlédněte si naše nejčastěji hledané služby:
B2B marketing
PR a marketing pro architekturu
SEO analýza
Firemní časopis
Obsahový marketing
Videa a podcasty
Správa LinkedIn
Workshopy a školení LinkedIn

Sledujte nás

Obsah IDEAMAG blogu jsou stovky článků, návodů a tipů pro váš byznys. Sledujte nás na Facebooku.
Anebo odebírejte náš newsletter. Budete v obraze a také vám čas od času pošleme zajímavé články právě z tohoto blogu.