Vítáme na palubě Idealabu asociaci facility manažerů IFMA.
Mezi našimi klienty jde po Asociaci pro rozvoj trhu nemovitostí o druhou, specializovanou asociaci z oblasti trhu nemovitostí.

Česká pobočka IFMA vznikla v roce 2000 zásluhou Ondřeje Štrupa, který se stal také prvním prezidentem IFMA CZ. V červnu téhož roku byla česká pobočka oficiálně představena na evropské konferenci ve Skotsku. Dnes má IFMA okolo 24 000 členů ze 104 zemí v rámci 135 poboček.

Historie IFMA

Zajímavá je i historie této mezinárodní asociace, protože u jejího zrodu stála společnost Herman Miller, kterou na českém trhu výhradně zastupuje náš dlouholetý klient, společnost cre8 (přečtěte si rozhovor s jejím spoluzakladatelem Janem Bastařem)

Prvním krokem k formování specializovanější společnosti se datuje do roku 1978, kdy společnost Herman Miller Research Corp. pořádala v USA konferenci na téma “Facility Influence on Productivity”. Na této konferenci se setkali tři zakladatelé budoucí IFMA. Georg Graves z Texas Eastern Transmission Corp., Charles Hitch z Manufacturer’s Bank v Detroitu a David Armstrong z Michiganské Státní University vyjádřili potřebu organizovat FM odborníky z privátní sféry.

Měnící se svět kanceláří

Kancelář se měnila a my jsme byli vyzývání o pomoc při její změně. Čelili jsme problémům, se kterými jsme se dříve nesetkali a neměli jsme proto připraveno žádné řešení. Neexistovaly žádné školy a neměli jsme ani žádnou asociaci, ve které by si její členové mohli předat své zkušenosti. Potřebovali jsme se sejít a společně řešit problémy, definovat profesi a získat důvěru v organizacích. To je část důvodů, které nás svedly dohromady.“
V květnu 1980 uspořádal Georg Graves setkání v Houstonu s cílem založit formální organizační základnu pro asociaci facility managementu. Na konci tohoto setkání měla nová organizace, známá jako National Facility Management Association (NFMA), svou ústavu a své předpisy, dočasné úředníky a plány pro rozšíření v rámci USA. Krátce po další konferenci v následujícím roce 1981 bylo jméno asociace změněno na International Facility Management Association, aby se mohlo připojit i kanadské členství a růst nové organizace začal nabírat rychlost.

Facility management v Evropě

Do Evropy dorazil Facility Management až počátkem devadesátých let. První země, které tento obor na našem kontinentu zaznamenaly byly Velká Británie, skandinávské země a Francie s Beneluxem. Německy hovořící země zaznamenaly tento obor až o 5 let později. První zemí zavádějící FM v postkomunistické zóně bylo Maďarsko.

Česká pobočka IFMA

V dubnu tohoto roku Valná hromada IFMA CZ zvolila své nové členy Představenstva a také vybrala Idealab pro další spolupráci v oblasti PR a komunikace.

Mohlo by Vás také zajímat

Komunikaci pro developery a trh nemovitostí se věnujeme podrobně v článcích na IDEAMAG.CZ. Vybíráme některé z nich.

PR a komunikace pro development - 1. díl
PR a komunikace pro development - 2. díl
PR a komunikace pro development - 3. díl
PR a komunikace pro development - 4. díl

Kde hledat data o trhu nemovitostí
Odborné zdroje o prostředí kanceláří