Shrnujeme volně dostupné informační zdroje o trhu nemovitostí v České republice a středoevropském regionu.

Blíží se vydání Trend Reportu – nejkomplexnější tuzemské studie o trhu nemovitostí, kterou již pátým rokem připravujeme pro Asociaci pro rozvoj trhu nemovitostí.
Protože jde o několikaměsíční a velmi komplexní práci od sběru dat, přes redakční práci až po grafické zpracování a tisk, může naše práce pomoci i ostatním v tom, kde lze vyhledat odpovídající data o českém trhu nemovitostí.

Když rychle potřebujete data

Samozřejmě profesionálové z oboru si své analýzy a data shromažďují sami, velké poradenské real estate společnosti obvykle vydávají kvartální reporty, členěné po oborových segmentech. Co ale dělat, když se na tomto trhu aktivně nepohybujete a na denní bázi nesledujete, kolik metrů čtverečních například kancelářských ploch na trhu je aktuálně k dispozici?
Může se také stát, že pro marketingovou studii nebo nějaké rozhodnutí (například, kde otevřít novou pobočku nebo obchod) rychle potřebujete relevantní data.

Real estate market

Nebo sháníte jednoduchou statistiku – jak se vyvíjí (aktuálně hodně přepálený) trh nových bytů v Praze? A jak jsme na tom meziročně v mimopražských regionech? Kolik se loni pronajalo v Praze kanceláří v segmentu A? Jaké se staví logistické parky?

To všechno jsou otázky, které profesionál v nemovitostech umí (nebo měl by) zodpovědět i při náhlém probuzení o půlnoci. Co ale laik nebo někdo z marketingu, kdo zrovna real estate market nemá jako svůj denní chleba?

Kde brát data o trhu nemovitostí

Když chystáme roční studii Trend Report, každoročně začínáme samostatným online výzkumem, ve kterém vybraní profesionálové z oboru odpovídají na velmi podrobné otázky o vývoji trhu nemovitostí.

Sesbíraná data a odpovědi potom pracovní skupiny zpracovávají do jednotlivých kapitol a ty po několika kolech korektur, úprav a editací tvoří samotný obsah Trend Reportu. K tomu, abychom měli k dispozici opravdu relevantní údaje o vývoji trhu, slouží celá řada dalších analýz, zpráv a studií.
Tady je naše shrnutí a také návod k tomu, kde můžete – obvykle zcela zdarma – získat další materiály s podloženými daty. Takže pokud nechcete čerpat z médií, která obvykle vycházejí z těchto zdrojů, projděte si naše přehledně setříděné odkazy.

Trend Report

Každoročně na jaře vydává ARTN výroční zprávu – více než 100 stran přehledně členěných do kapitol podle jednotlivých segmentů. Volně ke stažení na stránce www.artn.cz/trend-report
Aktuální rok je k dispozici po jednotlivých kapitolách. Starší ročníky pak v pdf - tady jsou odkazy:

TR 2018 | TR 2017 | TR 2016 | TR 2015 | TR 2014 | TR 2012 | TR 2010 | TR 2008 | TR 2006 | TR 2004 | TR 2002

Trh průmyslových nemovitostí

Poradenská společnost Cushman & Wakefield publikuje průzkumy trhu průmyslových nemovitostí a základní statistiky o trhu v České republice i CE regionu. Najdete zde základní přehled o vývoji trhu moderních průmyslových nemovitostí třídy A v České republice a taky v zemích střední Evropy. Sledují všechny stávající či budoucí developerské projekty, jejich úspěšnost a pozici na trhu. Základní statistiky najdete zde: https://www.czech-industrial.cz/statistika-cr
Starší publikace jsou pak ke stažení zde: www.czech-industrial.cz/publikace

Kvartální reporty podle segmentů

Další poradenská společnost Knight Frank vydává kvartální reporty podle jednotlivých segmentů (maloobchod, retail, pražský trh nemovitostí…). Jde o dvojstránkové krátké reporty v angličtině, s komentářem odborníka na daný nemovitostní segment. Stáhnout si je můžete na této stránce.

Bytový trh

Pokud vás zajímá bytový trh a vývoj cen, jednu z metrik poskytuje Deloitte Real Index, který shrnuje, jak se vyvíjí skutečné ceny bytů v ČR. Deloitte Real Index přináší data o skutečných cenách bytů v Praze a krajských městech. Data sbírá pouze z uskutečněných prodejů bytů, které byly zapsány v katastru nemovitostí v podobě kupních smluv. Výsledky srovnává s předchozím čtvrtletím, porovnává i ceny v segmentech nový development, panelové a cihlové domy. Data v přehledné, graficky čisté podobě jsou ke stažení zde: https://www2.deloitte.com.

Predikce trhu

Od Deloitte je pak dalším zajímavým pohledem materiál o trhu nemovitostí, který naleznete zde. Protože jde o obsáhlejší materiál, počítejte s tím, že se musíte nejprve registrovat. Ukázka jednoho z článků na téma vývoj trhu nemovitostí je například zde. Tématem je The future of urbanization and transit-oriented development.
Dalším zdrojem jsou pak RePorts , které najdete zde: www.deloitte.cz/report

Česká rada pro šetrné budovy

Spíš než analýzy nemovitostního trhu najdete na webu této organizace zajímavé studie k pracovnímu prostředí a kancelářským budovám: pokud chcete získat základní informace o kancelářském prostředí, najdete je například zde: www.zdravabudova.cz.

Závěrem

Tento článek si neklade za cíl vyjmenovat všechny informační zdroje k trhu nemovitostí v České republice, případně středoevropském regionu. Další informační zdroje, se kterými při naší odborné činnosti v Idealabu pracujeme, budeme postupně doplňovat v pokračování toho článku.

Náš tip

Chcete zpracovat podrobnou analýzu ke konkrétnímu tématu nemovitostního trhu? Potřebujete udělat rešerši určitého segmentu trhu nemovitostí?
Nebo jen shrnout důležitá data k problematice, abyste s nimi mohli dál pracovat?

Obraťte se na nás a zeptejte se, na jakých projektech tohoto typu jsme pracovali.
Kontakt pro Vás:
Radek Váňa, radek@idealab.cz, tel. +420 777 572 476

Foto: Dron nad Letenskými sady, Jaromír Kavan / Unsplash