Evropská vize pro AI je iniciativa sdružující výzkumná centra umělé inteligence v Evropě. Připravili jsme video.

Evropská vize pro AI

Jednou z priorit evropské vědecké komunity je v současné době posun výzkumu v oblasti umělé inteligence (AI) vpřed. Cílem je obstát v konkurenčním prostředí se zeměmi, jako jsou USA nebo Čína. I to byl důvod, proč vznikl projekt „Evropská vize pro AI“: online diskuse partnerů projektu VISION se čtyřmi sítěmi center excelence AI. Těmi jsou AI4Media, ELISE, TAILOR, Humane-AI-Net.

V rekordně krátké době jsme pro tento mezinárodní summit připravili krátké animované video. Naše další krátká animovaná videa najdete zde.

 

Spolupráce těchto sítí byla zahájena v rámci programu Evropské unie Horizont 2020 v září 2020. Sdružuje vědce z celé Evropy. Na této akci měla evropská veřejnost se zájmem o AI příležitost získat přehled o postavení Evropy v oblasti AI a dozvědět se o jejím dopadu na evropskou ekonomiku a společnost. Jedním z hlavních organizátorů je Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT).

Lidé, kteří se aspoň trochu zajímají o umělou inteligenci, získají přehled o tom, jak si Evropa v umělé inteligenci vede i jaké jsou dopady AI na evropskou ekonomiku a společnost. Tato akce je připravována ve vazbě na blížící se oficiální oznámení Evropské komise o nových předpisech, regulačním rámci a dalších investicích do umělé inteligence. V příštím týdnu se tak stane jednou z prvních příležitostí pro veřejnou diskusi k těmto novým plánům na evropské úrovni.

Vít Dočkal, vedoucí Projektové kanceláře CIIRC ČVUT, který zároveň řídí komunikační aktivity projektu VISION, považuje tuto událost za krok směrem k užší komunikaci evropské vědecké AI komunity s širokou veřejností. „Naším cílem je dostat mladé lidi, výzkumníky, inovátory, firmy i politiky alespoň virtuálně k jednomu stolu a diskutovat o ambiciózních evropských plánech pro umělou inteligenci i o rozvíjejícím se ekosystému AI excelence.“

Díky silné koordinační roli CIIRC ČVUT se podařilo na akci mezi diskutující, kteří představují špičky ve svých oborech, doporučit Saru Polak, členku meziuniverzitní neziskové iniciativy prg.ai, která se v poslední době stala jednou z nejvýraznějších tváří popularizace umělé inteligence mezi českou širokou i odbornou veřejností. „Osobnosti, které mají co říci k umělé inteligenci, byly do programu vybrány tak, aby reprezentovaly různé oblasti, a to jak odborné, tak i geografické. Jsme moc rádi, že má Česká republika díky Saře v programu akce své zastoupení,“ upřesnila Eva Doležalová z CIIRC ČVUT, která má koordinaci akce na starosti.

O organizátorech

Akci „Evropská vize pro AI“ pořádá konsorcium partnerů projektu VISION (www.vision4ai.eu), koordinační a podpůrné akce (CSA) podpořené v rámci výzvy H2020-ICT-48-2020. Cílem VISION je posílit, propojit a mobilizovat evropskou komunitu umělé inteligence. Evropa investuje do evropského modelu AI prostřednictvím čtyř evropských sítí center excelence v oblasti AI. Tyto čtyři sítě center excelence – AI4Media, ELISE, HumanE-AI-Net a TAILOR - byly zahájeny v září 2020 a nyní pracují na různých aspektech důvěryhodné, na člověka zaměřené AI, a to společně s projektem VISION, který tyto sítě propojuje a vytváří synergie napříč celou evropskou AI komunitou. Tyto projekty patří mezi klíčové součásti strategie Evropské komise v oblasti umělé inteligence. CIIRC ČVUT je zapojen do dvou ze čtyř sítí, a navíc v rámci koordinačního projektu VISION řídí veškeré komunikační aktivity. To dává ČVUT a ČR obrovskou šanci být na špici evropského výzkumu v oblasti AI a tento výzkum také významně ovlivňovat a směrovat.

Webové stránky projektu: www.vision4ai.eu

Tisková zpráva ke stažení

Další podobné projekty Idealabu

Prolistujte si náš Marketingový slovník

Naši čtenáři hledají v Marketingovém slovníku nejčastěji tato hesla:


Potřebujete poradit s dalšími marketingovými nástroji?

Prohlédněte si naše nejčastěji hledané služby:

Kontakt Idealab