Máte super produkt i budget na reklamu, kam s ním zacílit? Spotify vás na první dobrou možná ani nenapadne, nicméně jde o oblíbenou platformu v audio streamingu (ano, i podcastů), takže to pojďme trochu rozehrát. V našem čtyřdílném seriálu si ukážeme, jak s kampaní na Spotify naložit.
• 1. díl: Něco málo o Spotify a proč v této aplikaci inzerovat
• 2. díl: Konkrétní formáty reklam, protože Spotify není jen o zvuku
• 3. díl: Fenomén podcast aneb Spotify hlásí reklamní novinky
• 4. díl: Kampaň krok za krokem plus tipy pro maximum úspěchu
Důležitá poznámka na začátek. V předchozích dílech jsme zmiňovali Spotify Ad Studio, které pracuje na samoobslužné bázi a reklamu si tam zadáváte sami podobně jako na tradičních platformách s PPC reklamou. Návod dáváme níže. Nicméně tento nástroj zatím není v ČR dostupný. Seznam trhů se postupně rozšiřuje a jednou tam snad také budeme. Tím se ale dveře k Spotify reklamě současným českým firmám nezavírají, jen to musíte vzít přes agenturní zastoupení.
Jak na Spotify reklamu v Česku
V Česku Spotify výhradně zastupuje společnost Httpool. Protože nás samotné zajímá, jak to celé funguje, zeptali jsme se na pár informací.
Jak tedy začít? Domluvit si schůzku s Httpool – aktuálně pouze online. Představí vám reklamní možnosti i uživatele v ČR (popřípadě v regionech SK, HU, AT, PL...), na které je možné s reklamou cílit. Připomínáme, že se jedná o osoby s free verzí Spotify. Dále rozeberete vaše požadavky – co byste chtěli na Spotify realizovat, představu o rozpočtu, cíle kampaně apod. Httpool sestaví nabídku a po vaší akceptaci se kampaň spouští.
- Httpool primárně zajišťuje reklamní prostor a poradenství s nastavením kampaně. S kreativou jsou schopni pomoci, nicméně spíše v případě audia a u formátu Homepage Takeover – interaktivní verze, jehož obsah se vytváří v Londýně pod Spotify. V 99 % případů si ale klienti dodávají sami.
- Po každé kampani vám dodají report s výsledky (imprese, UU a další).
- Aplikovat můžete všechny formáty nastíněné v druhém díle, navíc se dá využít možnost sponzorování playlistu – Discovery Weekly. Také je možné mít na Spotify jako značka Brandovaný profil, což je v podstatě taková hudební identita brandu.
- Nejde podcastová reklama. V Česku zatím nelze cílit podle podcastů, tedy podle zájmů generovaných na základě jejich poslechu.
- Cena! V prvním díle jsme zmiňovali minimální rozpočet 250 dolarů pro Spotify Audio Ads. Tady přes Httpool činí minimální objednávka 90 tisíc Kč, slevy jsou možné v závislosti na jejím objemu.
- Spotify Ad Studio i cílení podle podcastů jsou v plánu, ale nebude to prý dříve než v roce 2022.
- Na Spotify je možné reklamu odbavit i přes IO a programmatic.
Pro koho se reklama na Spotify hodí? Podle Httpool určitě pro všechny brandy, které využívají radio spoty. Z nedávného rakouského průzkumu vyplynulo, že cca 18 % populace už nekonzumuje klasické rádio a jsou na streamingu (platí i pro televize). Pro takové brandy nabízí i formát nazvaný Audio Radio.
Dále je reklama na Spotify vhodná pro klienty, kteří hledají platformu garantující kompletní zhlédnutí videa a kvalitu pro odbavení video reklamy. Jak už víte z minulých dílů, na Spotify je reklama nepřekročitelná a imprese se započítává pouze za kompletní zhlédnutí. Co se týče odvětví a oborů, největší průnik můžete hledat v segmentech jako fashion, FMCG, technologie a elektro, home delivery services, auto a finance.
Takový je dosavadní český způsob. Určitě se nebojte s Httpool probrat vaše možnosti a vytěžit ze Spotify reklamy maximum. V následujících řádcích si ještě dáme slíbený návod na samoobslužné Spotify Ads Studio. Jednak pro kompletnost a jednak pro chvíli, kdy se tu také rozjede.
Jak vytvářet reklamy ve Spotify Ads Studiu
Zadat reklamu na Spotify není složitý proces. Prostředí je podobné tomu, které můžete znát z PPC kampaní na jiných platformách. Naklikat jednotlivé položky nezabere ani příliš času, je ale na místě připomenout, že ta zásadnější část vás čeká ještě předtím – úspěch vám přinese, když si předem důkladně nadefinujete cílovou skupinu, záměr reklamního spotu i jednotlivé formáty, které s nimi budou souznít.
Zvolte svůj cíl. Spotify vám nabízí dva. Jako umělec můžete propagovat svůj koncert, merch nebo hudební obsah. Pokud jste v roli organizace nebo podnikatele, bude vás zajímat zvyšování povědomí. Můžete komunikovat svou značku, produkty nebo služby.
Vyberte formát a platformu, na kterých chcete reklamu vidět nebo slyšet. Jednotlivé formáty jsme vám představili už v druhém a třetím díle. Hrajte si, kombinujte, buďte kreativní. Pod platformou se ukrývá zařízení. Doporučujeme zvolit všechny možnosti pro maximalizaci zásahu, nicméně máte-li specifický záměr, můžete vyselektovat uživatele iOS, Android nebo Desktop.
Označte publikum. Demografické údaje jsou klasika. Kromě nich se ale můžete soustředit na zájmově orientované segmenty publika vycházející z analýzy jejich streamovacího chování.
- Zájem – cílení podle zájmů, které nastiňuje nedávný poslech podcastů a playlistů. Pokud se vaše publikum vztahuje k některým z nabízených obecných zájmů, může to být vaše jasná volba. Knihy, DIY, fitness, vzdělání, cestování, historie apod.
- Kontextové cílení – v reálném čase. Asi nejvíce směřuje na chování uživatele, protože zahrnuje hudbu přizpůsobenou konkrétním aktivitám, specifickým okamžikům a náladám. Je potřeba hledat blízké souvislosti, aby ve výsledku kampaň nepůsobila rušivě nebo až otravně.
- Žánr – vaše zpráva se doručí uživateli bezprostředně poté, co doposlouchal skladbu vybraného žánru. Alternativa, blues, metal, klasika a řada dalších. Pokud si nejste jistí, můžete tvořit různé variace a sledovat, co funguje nejlépe. Ideálně vždycky slaďte hudební podkres vaší reklamy s vybraným stylem.
Nastavte rozpočet a harmonogram. Už jsme říkali v prvním díle, Spotify vás bude stát minimálně 250 dolarů. Jinak ale můžete zadat libovolnou částku, která se vám automaticky rozloží mezi uvedeným začátkem a koncem kampaně. Platba se z vašeho účtu provede až po ukončení. Jakmile zadáte jednotlivé parametry, zobrazí se odhad zásahu, frekvence a počet zobrazení i cena za zobrazenou reklamu. Ta bude záviset na vaší poloze a přesnosti zacílení. Čím konkrétnější, tím vyšší.
Pojďte na vlastní kreativu. Tady bude záležet na tom, co jste si zvolili nahoře. Video nebo jen audio? Grafiku? Každopádně máte-li připravený vlastní soubor, nahrajte ho. Přidejte také obrázek (u zvukových), odkaz na proklik, výzvu k akci a jméno.
Zastavme se ještě u toho zvuku. Už jsme zmiňovali v prvním díle, že můžete Spotify požádat o produkci hlasového komentáře. Jednoduše pošlete skript a navolíte parametry jako hlasový profil (muž, žena, teenager, senior), požadovaný jazyk a doprovodnou hudbu na pozadí. Tady vybíráte z poměrně rozsáhlé knihovny Spotify, což má jedno velké plus – nemusíte mít obavy z porušování autorských práv. Odešlete a čekáte. 24 až 48 hodin. Jakmile vám Spotify pošle výsledek, můžete rovnou schválit a využít, nebo požádáte o provedení změn. Pokud jste například začínající startup nebo jakákoli firma bez potřebné techniky, neváhejte vyzkoušet. Služba je bezplatná.
Máte hotovo. Tedy s vlastním nastavením. Teď přichází ta komplikovanější část, kdy byste měli probíhající kampaně sledovat, vyhodnocovat a optimalizovat.
Na co nezapomenout?
Lidé obecně nemají rádi vyrušení, takže musíte být zábavní a poutaví. Musíte pro ně mít relevantní informace a mluvit jejich jazykem. Žádné pronikavé a nepříjemné zvuky. Použijte konverzační tón a snažte se o plynulý přechod od hudby k reklamě. Měli byste celkový zážitek doplňovat, ne od něj odvádět pozornost.
Buďte jasní a struční. Zaměřte se na klíčové výhody, na zásadní body vašeho příběhu. Čím více informací zpráva obsahuje, tím méně si ji posluchači zapamatují. Nejlépe funguje reklama v délce 30 sekund, na což vám postačí 55 až 70 slov podávaných v rovnoměrném tempu. O kontextu už jsme několikrát psali.
A co dál mít na paměti?
- Představte se. Až 9 % reklam zapomene ústně uvést název firmy.
- Vyzvěte posluchače k akci. Reklamy, které obsahují výzvu k určité aktivitě, mají 3x vyšší míru prokliku.
- Personalizujte. Obzvlášť, pokud máte úzce nadefinovanou cílovku. Osobní přístup a reklamy přizpůsobené posluchači zvyšují jeho angažovanost a zapojení.
- Zvažte frekvenci. Nejlepší výsledky vykazují kampaně pouštěné 3 až 5krát týdně.
- Hudbu na pozadí ale vybírejte takovou, kterou mají zákazníci rádi. Reklamy s muzikou, která rezonuje s uživateli, podporuje 4x vyšší záměr.
- Kombinujte více formátů v rámci jedné kampaně. Lidé si ji lépe zapamatují.
Náš tip
Chcete připravit reklamní kampaň na Spotify? Nebo vlastní podcast, který pak na Spotify budeme společně propagovat? Pojďte se s námi pobavit o tom, jak se dá zakomponovat aktivita na Spotify do vašeho marketingového mixu.
Kontakt
Napište nám na office@idealab.cz nebo rovnou zavolejte Radka Váňu na tel. +420 777 572 476
Potřebujete poradit s dalšími marketingovými nástroji?
Prohlédněte si naše nejčastěji hledané služby:
B2B marketing
PR a marketing pro architekturu
SEO analýza
Firemní časopis
Obsahový marketing
Videa a podcasty
Správa LinkedIn
Workshopy a školení LinkedIn