Wix je online cloudová platforma, pomocí které si web může postavit i naprostý laik. Jaké jsou limity? A naopak, jaké výhody Wix přináší?

Připravili jsme pro vás shrnutí plusů a mínusů platformy Wix. Hlavní marketingový slogan této služby původem z Izraele říká: „Umožňujeme každému vytvořit si krásné a profesionální webové prezentace.“

Jaké jsou výhody Wixu

Wix je bezplatná platforma (https://cs.wix.com) pro vytváření webových stránek. Je založená na cloudu a nevyžaduje od uživatele žádné technické dovednosti v kódování, ať už je to HTML, CSS, PHP a Java atd. V podstatě jde o ready made systém, ke kterému ráno s kávou zasednete a v poledne můžete mít hotové webové stránky. Provozovatel uživateli služby také nabízí vlastní webhosting, nepotřebujete stahovat žádný software… Prostě si web „naklikáte“ v intuitivním online prostředí. Na základě svého vkusu si můžete vybrat ze stovek již hotových šablon, členěných do různých kategorií jako je obchod, blog, portfolio nebo elektronický obchod. Zdálo by se, že profese programátora a grafického designéra už není třeba. Je tomu ale opravdu tak?

Výhody Wixu

- Platforma Wix je v základní verzi zdarma pro všechny. To znamená, že kdokoli se základními znalostmi práce s počítačem a internetem ji může použít a pomocí svého webového prohlížeče si postavit web

- Pracujete systémem „drag and drop“ (vezmi a přetáhni), prostředí je velmi podobné například aplikaci Microsoft Word

- K dispozici máte předem navržené a graficky kvalitní šablony

- Šablony jsou optimalizované pro mobily, stolní počítače i tablety. To znamená, že webové stránky jsou vždy plně responzivní a zobrazují se způsobem odpovídajícím danému zařízení

- Doménu a webhosting si můžete koupit současně s předplatným Wixu

- V placené verzi má Wix nástroje pro SEO, takže zde zvládnete i základní optimalizaci webových stránek pro organické vyhledávání na Google

- Dobře fungující propojení na sociální sítě jako je Facebook nebo Instagram

Nevýhody Wixu

- Vlastní doménu (například www.ideamag.cz) můžete napojit na Wix pouze v placené verzi, základní neplacená verze nabízí provoz pouze na subdoméně wix.com (tedy například www.ideamag.wix.com)

- Wix má několik cenových plánů, měsíční platba začíná na 9 USD, tedy kolem 200 Kč / měsíc. Pokud tedy chcete do svého webu investovat necelé tři tisíce korun ročně a stačí vám základní plán, vyzkoušejte Wix.

- Na limity systému narazíte, pokud potřebujete velké webové stránky (v podstatě s více než 30 stránkami), protože v navigační nabídce nelze stavět složité podstruktury. Hloubka navigace je u Wixu pouze ve dvou úrovních.

- V bezplatné verzi nemáte přístup ke všem funkcionalitám a navíc vám provozovatel vloží do webu vlastní reklamu, prostřednictvím které monetizuje váš provoz.

- V případě, že se v budoucnu rozhodnete přejít na jinou platformu, není možné data exportovat, provést zálohu a naimportovat například do WordPressu.

- Nad webem nemáte kontrolu, data jsou v někde cloudu, nikoliv na vašem vlastním hostingu. Pro jednoduchý prezentační web to asi nevadí, pro provozování eshopu bychom Wix rozhodně nezvolili.

Česká architektonická studia s webem na Wixu

Abyste si udělali představu o tom, jak se dá s Wixem pracovat v českém prostředí, vybrali jsme několik webů českých architektů, postavených na platformě Wix.

Nejde o práci Idealabu, protože naši klienti potřebují pro svůj marketing a PR webové stránky s pokročilejšími funkcionalitami. Na druhou stranu jako ukázka toho, jak může vypadat a fungovat web postavený na Wixu v oboru, kterému se tady na IDEAMAGu dlouhodobě věnujeme.

- Andrea Jašková (www.andreajaskova.cz)
- DL Studio (www.dlstudio.cz)
- DDAANN (www.ddaann.cz)

Dále by Vás mohlo zajímat

Jak a co měřit na vašem webu I
Jak a co měřit na vašem webu II
Jak a co měřit na vašem webu III
WordPress šablony a jejich limity

Náš tip

Chcete na míru postavit web, třeba na WordPressu, na kterém běží i tento web?
Rádi se toho ujmeme: napište nám.