Jaká je cesta k tomu, aby se kolo točilo, sklo krásně zářilo a česká výroba byla tam, kde je? Na to odpovídá nový multimediální projekt Čeští výrobci, který si vzal za cíl podpořit tuzemské firmy zaměřené na výrobu designových produktů, nejen v České republice, ale i v zahraničí.

Nezaměnitelný design, kvalita materiálu i výroby, nápaditost, a hlavně nadšení a láska k řemeslu. To spojuje všechny výrobce, kteří se objeví ve dvaceti reportážních videích, které diváci najdou webových stránkách projektu cestivyrobci.cz nebo na kanálu YouTube v českém i anglickém jazyce.

Premiérový díl Čeští výrobci představil značku TON, českého výrobce ohýbaného nábytku. Druhý díl patří firmě KOMA Modular, která je průkopníkem v modulární výstavbě. Třetí díl přináší setkání s rodinnou firmou Benlemi. Ta se zabývá výrobou nábytku z přírodních materiálů. Následovalo natáčení se skláři z firmy Aldit a zatím posledním dílem je představení nábytkářské firmy Vespera. Projekt, který vznikl za podpory a ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí České republiky, úspěšně pokračuje a postupně budou přibývat další příběhy s výrobními firmami, jako je LD Seating z Boskovic.

Projekt Čeští výrobci vznikl v marketingové a PR agentuře Idealab Radka Váni. „Stále více hledáme kvalitní a designové produkty, jejich výroba však bývá veřejnosti skrytá. Utajena je většinou také složitost kreativních a výrobních procesů. Projekt Čeští výrobci poskytuje pohled do zákulisí výroby všem, kteří chtějí poznat, jak věci fungují,” vysvětluje autor projektu a zakladatel Idealabu Radek Váňa.

Historie Idealabu

Agentura Idealab odstartovala v roce 2009 a za třináct let existence si na své konto připsala zajímavé spolupráce s českými i zahraničními značkami. V tuto chvíli je pražský Idealab jedinou tuzemskou agenturou, která poskytuje full servis v marketingu, PR a produkci klientům pohybujícím se na poli architektury a designu.
Troufám si říct, že jsme největší PR agenturou pro architekty v Čechách. Od počátku naší existence se specializujeme na komunikaci architektonických studií a firem z oblasti developmentu a designu. Za tu dobu jsme spolupracovali s desítkami firem, jak z oblasti výroby designu, tak s architektonickými studii. Celkem nyní portfolio Idealabu čítá na čtyři desítky klientů. Naše služby nyní rozšiřujeme dál. Od loňského roku třeba řídíme kompletní marketing značce přírodní kosmetiky Botanicus,“ vysvětluje zakladatel Radek Váňa.

Za poslední dva roky se nám podařilo vyrůst o 40 %, rozšířili jsme kreativní tým a připravujeme se na nové projekty, například se slavným dánským výrobcem designu Fritz Hansen nebo s českým výrobcem kancelářského sezení LD seating,“ doplňuje Radek Váňa.

Součástí Idealabu, mimo to, že pomáhá lídrům v oboru budovat jejich komunikační obraz, je i vlastní podcastové a audiovizuální studio a online magazín Archizoom.cz, který připravuje třetím rokem zkušený redaktorský tým s návštěvností 15 000 uživatelů měsíčně.

Továrna na ohýbaný nábytek

Firmu TON neboli Továrnu na ohýbaný nábytek zná snad každý. Thonetku měl doma Tolstoj, Renoir i Dalí a tvůrci pořadu Čeští výrobci měli tu čest podívat se na místo, kde tradice výroby tohoto legendárního nábytku začala, a to již v roce 1861. Neskutečné je, že se stále jedná o manufakturu, jen ve větším stylu. Ohýbání dřeva zůstalo i nadále ruční prací. Nejde totiž jen o techniku a sílu, ale i cit. Průkopnická metoda ohýbání dřeva udělala z tohoto nábytku nadčasovou klasiku.

Druhý díl: vizionáři z Vizovic 

Druhý díl je věnovaný průkopníkovi v modulární výstavbě. Moderátor Jan Makalouš navštívil firmu KOMA Modular, která ve Vizovicích vyrábí své modulární systémy již téměř 30 let. “Špičkové technologie, futuristický design a dlouhodobé vize. To jsou prvky, které nejvíce vystihují firmu KOMA Modular. Její zakladatel Stanislav Martinec je vizionář a stratég. Důkazem je realizace českého pavilonu EXPO 2015, který v Miláně získal bronzovou medaili za architekturu. V loňském roce postavila KOMA první modulární nemocnici v České republice. Desítky administrativních budov, obchodů, hotelů, školek i škol od firmy KOMA najdeme nejen u nás, ale také v celé Evropě.

Rodina jako základ pro podnikání

Nejnovější díl byl natočen v rodinné firmě Benlemi, kde bratři Michal a Petr Pompovi společně vymýšlí, jak přinášet rodinám radost výrobou hravého nábytku z přírodních materiálů. Michal Pomp v roce 2015 představil světu ručně pletené závěsné křeslo z vrbového proutí. Dodnes populární křeslo bylo prvním výrobkem firmy Benlemi. O rok později pak vznikla první domečková postel z masivního dřeva. Dnes rodinu Benlemi tvoří více než 50 členů, kteří dodávají nábytek a vybavení dětských pokojů do celé Evropy.

Přihlásit se do projektu Čeští výrobci můžete zde.