Využití materiálu Barrisol v architektonické praxi popisuje případová studie o spolupráci architektonického studia Next level na výstavních stáncích z Barrisolu.

"Když mě Jirka Karvánek, ředitel společnosti (CS Lyon), požádal, zda bych napsal pár postřehů o práci lidí „od Barrisolu“, zřejmě tušil, že nemůžu napsat nic jiného než následující řádky uznání," říká architekt Michal Kutálek.

Společně jsme vytvořili několik zajímavých a odvážných realizací, kde jsme mnohokrát vykročili za hranici doposud realizovaného a odzkoušeného. Mám rád výzvy a pohybování se na hranici „možností zhmotnitelnosti“, protože jen takto mohou vznikat opravdu nové věci.

K tomu je ale zapotřebí vzácné symbiózy, do jisté míry „drzých“ architektů, investora se značnou dávkou porozumění a v neposlední řadě odvážných a schopných zhotovitelů.

K tomuto jedinečnému propojení došlo v případě projektů veletržních expozic pro společnost Presbeton. Kde nám osvícený investor umožnil realizovat tvarově neobvyklé struktury a generální dodavatel (vždy společnost CS LYON) byl schopen dodat dílo v požadovaném termínu a kvalitě.

Mnohdy jsme riskovali, my jako architekti - projektanti z Next Level Studia a pánové z Barrisolu jako dodavatelé, kteří stáli před výzvou - vyrobit a dodat dílo v požadovaném a samozřejmě vždy velmi krátkém termínu.

Ať už to byly nezvyklé konstrukce a vzájemné navazování až osmi jaklů do jednoho styčníku v expozici Presbeton 2012 nebo určení správně rozložené geometrie střihového plánu u Expozice Presbeton 2014, kde běžné softwarové „rozbalení pláště“ nefungovalo v námi požadované přesnosti. Proto jsme museli použít sofistikovanější softwarové nástroje. I přesto však přetrvávalo napětí, zda se materiál bude chovat dle matematického modelu. Teprve až během montáže se prokázalo, že řešení bylo dostatečně přesné a správné.

Expozici Presbeton 2016 z velké části tvořily hexagonální bloky z polystyrenu, které byly řezané vodním paprskem. Jejich nepravidelná geometrie byla navržena parametrických způsobem navrhování a reflektovala prezentované výrobky. Doposud poslední společná realizace: expozice Presbeton 2018 spočívala v rafinované hře konvexní a konkávní geometrie, která opět tvarově přebírala inspiraci z prezentovaného mobiliáře. Za tyto počiny jsme získali třikrát hlavní cenu TOP Expo za nejlepší expozici.

Expozice etnografických sbírek ve Slováckém muzeu

Pravděpodobně nejnáročnějším společným úkolem byla realizace Expozice etnografických sbírek ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti, kde vedle výroby atypických kovových vitrín částečně zabalených do „semišového“ Barrisolu, vznikla i vstupní kovová skulptura. Parametricky generovaná struktura s velmi komplikovanou geometrií, skládající se ze stovek kovových lamel rozličných délek, měla představovat roztančený kroj slováckého folklóru transponovaný do digitálního věku jednadvacátého století. Výsledkem byla signifikantní zavěšená struktura, která vzbuzuje úžas u návštěvníků muzea. Expozice byla navíc oceněna cenami Gloria Musaealis a Cenou České národopisné společnosti.

Za jednu z hlavních předností společnosti CS Lyon spatřuji vybavení vlastní kvalitní kovodílnou, kde jsou vyráběny veškeré potřebné konstrukce a podkonstrukce potřebné pro optimální instalaci barrisolových folií. Díky značným zkušenostem z montáží po celém světě, pánové dokáží správně vyhodnotit a v přípravné fázi také doporučit adekvátní řešení konstrukce a způsob přichycení fólií. Pro konečný výsledek s množstvím kvalitně provedených detailů je velmi přínosná schopnost zpracování podrobné dílenské dokumentace.

Nemělo by to vyznít jako klišé, ale doposud jsem nepoznal dodavatelskou firmu, která by natolik držela veškeré smluvně dané závazky, termíny, kvalitu a především lidský přístup, se kterým jsem se vždy setkal při společných realizací. Dávám palec nahoru pánové, vždy se budu těšit na další spolupráci!“ Michal Kutálek

Next Level Studio

Mladé progresivní architektonické studio Michala Kutálka, které se snaží vymanit z běžné všednosti. Hledá neotřelé řešení s vysokým důrazem na funkční a estetickou kvalitu. Nebojí se experimentovat s novými postupy jako např. v projektu Cafébaru, kde byl na území ČR, realizován první příklad tzv. digitální architektury – parametrického designu. Rozsah práce se pohybuje napříč spektrem činností: od návrhů interiérů veřejných, interiérů bytů, rodinných domů, budov veřejné vybavenosti, průmyslových objektů, urbanistických řešení náměstí až po vizionářské projekty budoucnosti. Občasně, jakožto reakce na snahu o větší tvůrčí svobodu, vznikají volné grafické práce řešené technikou digitálního tisku.

Studio bylo založeno Michalem Kutálkem v roce 2008, dva roky po ukončení studií na FA ČVUT, kde prošel ateliéry Prof. A. Navrátila, Doc. I. Kroupy, Doc. R. Kouckého a především Doc. Miloše Floriána, kde studium zakončil diplomovou prací. Praxi absolvoval u Prof. Evy Jiřičné a spolupracoval na projektech pro multimediálního umělce Federico Diáze. Práce na vlastních zakázkách pro klienty se datují od roku 1999, kdy již během studií vznikaly první architektonické návrhy a drobné realizace.

Architektonické i grafické práce byly mnohokrát oceněny v českých i mezinárodních soutěžích a byly dosud publikovány ve třicítce různých titulů odborných časopisů a dále ve velkém množství deníků, katalogů a knih. Stojíme o náročné klienty, kteří očekávají plný servis služeb a žádají maximální nasazení s nadstandardními výsledky. www.nextlevelstudio.cz

Dále by vás mohlo zajímat

Jak Barrisol spolupracuje s architekty
Nový časopis Napnuto pro Barrisol
Rozhovor s architektem Markem Deylem o využití Barrisolu

Komunikace pro architekturu

Jsme specialisté na B2B časopisy, umíme rychlé a efektivní formáty, které využijete nejen při komunikaci v architektuře, ale i dalších B2B oblastech. Zeptejte se nás, jak taková tvorba probíhá, jak dlouho trvá a kolik stojí.
Kontakt: Radek Váňa, radek@idealab.cz, tel. +420 777 572 476