Připravili jsme případovou studii, která popisuje využití hi-tech materiálu Barrisol v architektonické praxi.

"S Barrisolem jsem se setkal již v devadesátých letech hned v prvním ročníku na UMPRUM. Fascinovaly mě jeho vlastnosti, kterým nemohl konkurovat žádný jiný materiál tehdy na trhu dostupný. Pro začínajícího designéra a architekta se najednou otevíraly obrovské možnosti jeho použití. Dá se říci, že pro mě zosobňoval futuristickou budoucnost, tehdy absolutně high-tech materiál, který trochu předznamenával příchod pozdější fluidní a biomorfní architektury pro nás tolik známé díky například světové architektce Zaže Hadid," říká architekt Marek Deyl ze studia Deyl-Šesták-architekti.

Špičkový materiál

Materiál, který uměl svými vlastnostmi vytvořit tvary, které jiné materiály neuměly. A když ano, tak za vynaložení mnohonásobně vyšší pracnosti a nákladů. Po několika otestováních na drobnějších projektech typu expozice studentských prací, dále pak v interiéru showroomu firmy Levi’s, jsem zkusil důsledněji tento materiál použít přímo pro interiér švýcarské značky Scott v centru Prahy.
Atypický interiér této sportovní značky byl vytvořen z tohoto materiálu celý, tvarově nově definoval veškeré zdi interiéru obchodu a vytvářel tak stylizovanou „jeskyni“. Což byl první takový výraznější počin, který rozšířil povědomí o naší práci i v zahraničí. Byl publikován i v renomovaných světových architektonických časopisech.

Překonávat hranice možností

Od tohoto momentu spolupráci s firmou Barrisol už jen rozšiřujeme a posilujeme. Zkoušíme hlavně s materiálem experimentovat a testujeme limity jeho použití. Dá se říci, že hledáme hranice toho, co vše materiál dokáže, dokonce v některých případech jsme šli až za tuto hranici. Například při návrhu scény na Stage pro módní přehlídky v rámci jednoho z počátečních ročníků Designbloku, kde jsme navrhli dynamický tvar, kde jsme Barrisol přepínali do extrémních parametrů. Hranice jeho použití jsme pak prověřovali v rámci expozic pro firmu Lasvit na Salone del Mobile v Miláně designu nebo v Londýně, Singapuru, atd. atd. Tato intenzivní spolupráce pak gradovala ve dva stěžejní projekty.

Svítidla od architektů

Ať už projekt výrobních hal s atypickým showroomem české pobočky Barrisolu firmou CS Lyon Barrisol, nebo pak přímo pro francouzskou centrálu, pro kterou jsme navrhli několik designů barrisolových svítidel.
První prototyp z pěti připravovaných svítidel je momentálně hotový a připravený k prezentaci. Lesk tomuto úkolu přidává fakt, že před námi stejný úkol zpracovával světový designér Ross Lovegrove. Tato intenzivní, ale zároveň velmi příjemná spolupráce založená na absolutní vzájemné důvěře a udržení určité kvality je pro naší dosavadní profesní karieru stěžejní a velmi důležitá.

Svítidlo Volcano

„Volcano - první české svítidlo pro Barrisol! Děkujeme za tuto příležitost francouzské společnosti NORMALU, kde jsme převzali žezlo po Rossi Lovergrovovi, který na podobném projektu pracoval před námi. Zvláště děkujeme za skvělou spolupráci Kateřině Kuchařové a pánům z českého zastoupení Barrisolu, Jiřímu Karvánkovi a Jose Sorianovi.“

/ Jan Šesták & Marek Deyl
Rok: 2018
Investor: Normalu
Autor: Marek Deyl a Jan Šesták, spolupráce: Kateřina Kuchařová
Dodavatel: Barrisol.cz / Jiří Karvánek a Jose Soriano

Profil architektonické kanceláře

Deyl-Šesták-architekti navazuje na práci studia pha, založeného již v roce 1994. Zabývá se zajištěním veškerých projektových prací, jak v oblasti staveb a urbanismu, tak v oblasti interiérů a designu, s důrazem na architektonickou kvalitu díla.
M.A. arch. Jan Šesták, MgA. Marek Deyl
www.deylsestak.cz

Pro firmu BARRISOL zajišťujeme PR a marketingové služby. Fotografie v tiskové kvalitě a další podrobnosti o tomto projektu vám rádi poskytneme.
tel. + 420 777 572 476 | office@idealab.cz

Stáhněte si případovou studii (pdf)

Jste výrobci materiálů pro architekty?
Obraťte se na nás, rádi vám - podobně jako firmě BARRISOL - pomůžeme s marketingem a komunikací.
Kontakt na nás: Radek Váňa, radek@idealab.cz