Když chcete mít palubu lodi plnou architektů a designérů, musíte vymyslet zajímavé téma. Nám se to podařilo, protože téma znělo: "Co se vám nepodařilo." Takže, mezi námi: Ups, to se prostě nepovedlo.

Odvaha čtyř českých architektonických studií sdílet své neúspěchy před ostatními nás dojala. Potěšila a... zkrátka smekáme. Co jsme vymysleli?

Nepodařené projekty

Vera Hampl Architects je boutique architektonické studio z Prahy, které mimo jiné navrhuje elektrické lodě a krásné komerční interiéry (psali jsme například loni v článku Architekti a designéři na vodě). Vera a její tým pozvali na palubu další architekty, aby společně - jako součást doprovodného programu Designbloku - sdíleli svoje průsery, nepovedené věci... a na palubě elektrické lodi Maria d´Bohemia přivítali posluchače, které toto zajímá. A že jich bylo!

Více než 200 hostů se nalodilo ve čtvrtek 6. října na palubu a už jsme pluli. Tři hodiny skvělé nálady, průserů (které ale většinou dobře dopadly), drinků a hudby. Ups: to se nám povedlo.

Úspěchy se chlubí kdekdo

Když se ale něco nepovede, hrdinou je ten, kdo se ke své chybě dokáže přihlásit. Nepovedený projekt s sebou většinou nese také ztrátu vynaložených nákladů, energie a možná zkaženou pověst. Zároveň je to však příležitost se z průšvihu poučit a příště jej už neopakovat – nebo se o to alespoň pokusit.

Architekti a jejich příběhy

Co se nepovedlo českým architektům? Na jaké projekty nejsou příliš pyšní? Co si nedají do svého portfolia, ale zapsalo se jim do paměti? Ve spolupráci s ateliérem Vera Hampl Architects (rozhovor) jsme připravili v rámci doprovodného programu letošního Designbloku další plavbu elektrickou lodí Marie d´ Bohemia. Čeští architekti se na lodi podělili o své přešlapy a pády.

Hosty večera byli architekti z ateliéru Chybík + Krištof (rozhovor), edit! architects (rozhovor) a Formafatal (rozhovor). Odpolední plavbou vedl moderátor Ondřej Cihlář a na palubě lodi nás doprovázela autorka lodi, architektka Vera Hampl se svým týmem.

Elektrická plavba Vltavou

Plavba Ups, to se nepovedlo… navázala na sérii úspěšných plaveb a přednášek s českými architekty a designéry. Před rokem jsme pozvali na loď Marie d´ Bohemia designéra Jiřího Pelcla, architekta Martina Rajniše, designéra Michala Froňka a architekta Adama Rujbra. Ústředním motivem Designbloku i našich přednášek bylo štěstí – štěstí, které profese architektů a designérů přináší, radost z možnosti předávat zkušenosti další generaci nebo stav euforie při procesu kreativní tvorby.

Letošní plavba se zaměřila spíš na odvrácenou stránku navrhování produktů, interiérů a domů. Složitou byrokracii, kterou je nutné překonávat, mylná očekávání a zklamání z reality nebo nedorozumění, jež nastávají při komunikaci. Ze zkušených architektů se na několik hodin stali vypravěči příběhů, kteří sdíleli historky ze zákulisí, úskalí, která jejich práce přináší... Prostě ups. Radši nevzpomínat.

Designblok 2022

Čtyřiadvacátý ročník Designbloku probíhá od 5. září. Největší přehlídka designu ve střední Evropě potrvá do 9. října, a to nejen ve smíchovském Gabriel Loci a Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, ale také v řadě galerií, showroomů a pop-up shopů po celé Praze, včetně elektrické lodě Marie d´ Bohemia.

Foto: Filip Šlapal, Tereza Kubíčková

Mohlo by vás zajímat

Naše práce na Designbloku má každý rok různou podobu. Loni jsme představili značku LD Seating z Boskovic, o rok před tím firmu Barrisol v unikátní expozici Exploze ticha. Během předchozích patnácti let jsme na Designbloku připravili několik desítek PR kampaní a prezentací značek.

Náš tip

Jste architekt nebo architektonické studio a chcete mít svoji práci publikovanou v prestižních světových médiích? Pak jste na správném webu a u správné agentury. Zavolejte nebo napište a pojďme si popovídat o tom, jak a kde tým Idealabu může vaši architektonickou práci medializovat.

Kontaktujte nás. Vaši medializaci nejlépe proberete s Radkem Váňou, který Idealab vede a rád s vámi projde možnosti publikace vaší architektonické práce. V českých i zahraničních médiích.
Volejte: +420 777 572 476 nebo pište: radek@idealab.cz

Publikujte v časopisu ARCHIZOOM.CZ

Online magazín www.archizoom.cz, kde denně najdete témata, která mohou být přínosem i pro vás. Architektura, design, umění, ale i trh a jeho vývoj. Spojujeme zajímavá jména z oblasti architektury. ARCHIZOOM.CZ připravují mimo jiné specialisté z týmu Idealab, kteří mají dlouholeté zkušenosti s marketingem, analýzami trhu, budováním značek a PR.