Letošním ročníkem Designbloku, největší přehlídky designu u nás, jsme doslova propluli. A to na elektrické lodi Marie D’ Bohemia od architektky Very Hampl. Doprovodný program Architekti a designéři na vodě zahrnoval čtyři plavby a čtyři přednášky čtyř osobností ze světa architektury a designu. Na palubě lodi tak měli hosté možnost setkat se s předními českými architekty a designéry jako jsou Jiří Pelcl nebo Martin Rajniš.

Program odstartovala plavba s architektem, designérem a profesorem Jiřím Pelclem, který nám představil svůj koncept materiality na portfoliu svých prací, a to napříč nejrůznějšími tématy. Jiří Pelcl přednáší na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a jeho díla jsou vystavena nejen v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, ale i ve Vídni, Bratislavě a v New Yorku.

Hostem Very Hampl na druhé plavbě byl architekt a profesor Martin Rajniš. Svou neformální přednášku zaměřil na chystané projekty Expa v Dubaji. Jeho ateliér Huť architektury se zaměřuje na stavby, které se prolínají s přírodou. Hledají v ní pravidla pro vznik prostředí přirozeného pro lidi.

Pátečním hostem se stal designér Michal Froněk ze studia Olgoj Chorchoj. Jeho prezentace patřila nové české značce Bohematic, která vyrábí unikátní malosériové hodinky. Její příběh začal setkáním investora Josefa Zajíčka s designéry Michalem Froňkem a Janem Němečkem. Spojuje je vášeň pro techniku, láska k řemeslu a také ke starým závodním automobilům.

Doprovodný program letošního Designbloku zakončila plavba s architektem Adamem Rujbrem, který si jako své téma zvolil šetrné stavby a cirkulární ekonomiku ve stavebnictví. Téma šetrnosti k životnímu prostředí je jemu a jeho ateliéru dlouhodobě blízké.

Tématem 23. ročníku Designbloku bylo štěstí, které propojovalo také naše přednášky. Děkujeme architektům za inspirující a podnětné prezentace, hostům za navození příjemné atmosféry. Budeme se těšit na další společné akce, ať už na lodi Marie D’ Bohemia od architektky Very Hampl či při jiných příležitostech.