Architekti ze společnosti YUAR architects vyvinuli aplikaci spaceplanning.app, jež revolučním způsobem zrychluje proces plánování kancelářských prostor. Aplikace je zdarma a používat ji mohou i neprofesionálové, tedy lidé mimo architektonický obor.
Poskytuje základní přehled důležitých dat pro úspěšné plánování kanceláří – a to od návrhu struktury pracoviště, po odhadované investiční náklady a podrobný časový harmonogram realizace projektu, čímž výrazně šetří čas, zpřehledňuje a zkvalitňuje celý proces navrhování a v konečném důsledku šetří i finanční prostředky. V budoucnu se počítá s rozšířením aplikace i o rezidenční projekty – plánovat s její pomocí bude možné domy a třeba i interiéry bytů.
Na světě je první aplikace spaceplanning.app, která výrazně mění proces navrhování kancelářských prostor. Architekti z pražského studia YUAR, které se specializuje na navrhování a realizaci kancelářských prostor, aplikaci vyvíjejí dva roky s cílem zvýšit standard poskytovaných služeb. Určena je nejen architektům, ale i projektovým manažerům a realitním agentům, kteří pronajímají nemovitosti. Práci výrazně usnadní také dodavatelům a v neposlední řadě samotným klientům, kteří potřebují vědět, kolik bude stát realizace jejich kanceláří.
Automatizace & data
Aplikace pracuje s automatizovanými vstupními daty, navrhuje kancelářské prostory podle typů kanceláří v závislosti na charakteru a využití prostoru, velikosti a počtu lidí, dále bere v potaz časový plán, který aplikace dokáže rozepsat v podrobné časové ose projektu. Na základě dostupných dat pak předloží i odhadované náklady, informaci o referenční uhlíkové stopě a pro to vše vygeneruje přehlednou výslednou zprávu. Celý proces od zadání dat po získání reportu zabere několik málo minut, takže již během jednání se klient může seznámit s procesuální stránkou projektu a nemusí čekat standardně dny na plán projektu. A právě tím aplikace zkvalitňuje proces navrhování, šetří čas, usnadňuje hlídání budgetu a nabízí transparentní proces komunikace. Urychluje zpracování dat a zpřehledňuje výstupy pro klienta. Uživatelům aplikace tak odpadá čas strávený nad přípravami tabulek a harmonogramů.
Data pro kancelářské prostory
„Jde o soubor dat z již realizovaných projektů, u nichž víme, jak dlouho a za kolik peněz jsme daný projekt uskutečnili. Na základě získaných dat a na základě analytiky těchto dat můžeme poměrně dobře odhadnout, v jakých limitech se budoucí projekt bude pohybovat. Jinými slovy, když k nám přijde zákazník s požadavky na projekt a je schopen určit i jeho parametry, jsme s pomocí aplikace rovnou během jednání s klientem schopni říct, kolik projekt bude stát a kolik času zabere jeho realizace,“ říká autor aplikace architekt Lukáš Janáč.
Janáč dodává, že tato aplikace výrazně zkracuje čas a urychluje proces zakázky – klient tak dostane okamžitou zpětnou vazbu, je konfrontován s čísly a může říct, zda je daný návrh i s podmínkami realizace ve shodě s jeho očekáváním.
Efektivita a appka
Aplikace spaceplanning.app vznikla z potřeby architektonického studia YUAR. V oblasti data based designu nenašli totiž obdobný projekt, který by s daty pracoval efektivním způsobem, architekti si tedy aplikaci vyvinuli sami, za pomocí vlastní investice. To, co bylo původně volnočasovou aktivitou, se po dvou letech vývoje a testování stalo realitou, usnadňující práci nejednomu architektovi.
Podle Janáče dnes spousta architektů využívá parametrické navrhování budov. Vzpomeňme například tvorbu dnes již zesnulé architekty iráckého původu Zahy Hadid, ta ve své tvorbě využívala návrhy řízené počítačem, kdy za pomocí logaritmů navrhovala tvary, strukturu i velikost budov. A YUAR chce obdobnou funkcionalitu využít pro plánování. „Umělá inteligence stále častěji vstupuje a bude vstupovat do všech fází plánování a navrhování. Ve spaceplanning.app chceme dostupná data využít tak, abychom navrhovali efektivněji a ekonomičtěji, čímž dostaneme větší prostor pro kvalitu architektury a designu,“ zmiňuje Janáč.
V neposlední řadě stojí za zmínku v aplikaci obsažená funkce výpočtu referenční uhlíkové stopy, která vzniká s každým novým kancelářským prostorem. Toto téma se doteď neřešilo a není ani součástí certifikací kancelářských budov. Je to tedy poprvé, kdy se mohou účastníci celého procesu, dozvědět tyto hodnoty a začít s nimi aktivně pracovat. „Spaceplanning.app vnímáme nejen jako funkční pracovní nástroj, ale zároveň i jako formu osvěty a našeho přínosu komunitě kolem kancelářských fit-outů. A důkazem, že to funguje, je jednání o spolupráci nadnárodním developer, který téma udržitelnosti aktivně řeší,“ dodává Janáč.
www.spaceplanning.app
www.yuar.eu
Profil architektonického studia YUAR architects
YUAR architects založil před čtrnácti lety autorizovaný architekt Lukáš Janáč, který společně se svým týmem dnes patří k nejúspěšnějším realizátorům kancelářských interiérů v České republice. YUAR architects se specializují na realizaci kancelářských interiérů a korporátní architektury. Služby nabízejí formou Design & Project management, při kterém architekt přebírá plnou odpovědnost za proces, termín a budget. YUAR architects za svoji práci získali řadu ocenění v soutěžích Zasedačka roku, Kancelář roku a dalších.
www.yuar.eu
Další články o ateliéru YUAR
Kontakt pro média
Radek Váňa, tel. +420 777 572 476, radek@idealab.cz
Naše reference k tématu
– Podcast The World of OOOOX
– Profilové video Ateliér Kunc Architects
– Rozhovor o BIM: Boris Vološin / Cigler Marani Architects
– Prohlédněte si dosud natočené a publikované díly podcastu The World of OOOOX.
– Video k novému kancelářskému stolu Alfa UP
– Wellness centrum Egonovo
Co je časopis ARCHIZOOM.CZ
Online magazín www.archizoom.cz, kde denně najdete témata, která mohou být přínosem i pro vás. Architektura, design, umění, ale i trh a jeho vývoj. Spojujeme zajímavá jména z oblasti architektury. ARCHIZOOM.CZ připravují mimo jiné specialisté z týmu Idealab, kteří mají dlouholeté zkušenosti s marketingem, analýzami trhu, budováním značek a PR.
Dále by vás mohlo zajímat
– Časopis Svět Botanicus (od 2010)
– Časopis AKA Stories (od 2013)
– Newslettery pro společnost cre8 (od 2013)
– Odborné studie Trend Report (od 2014)
– Desítky tiskových zpráv (od 2009)
– Návod, jak psát na LinkedIn
– LinkedIn a jeho využití v kreativních profesích
– Jak správně založit profil na LinkedIn