Loni na podzim jsme začali chystat knihu TINY HOUSE: průvodce krajinou minimalistického bydlení (celý příběh si můžete přečíst v tomto článku). Ukázalo se, že malé stavby zasazené v přírodě je zajímavé téma. Po měsíci od vydání je polovina nákladu knihy vyprodaná a my pokračujeme s projektem dál.

Kniha představuje dřevěné domky, které poskytují únik od běžných dnů, soběstačné jednotky, v nichž je radost bydlet. Ať už jsou to stavby ze dřeva, potažené hliníkem nebo se jedná o modulární domky, jedno mají společné – bydlení na malém prostoru.

Udělali jsme důkladnou rešerši malých domků, které se v návaznosti na americké společenské a architektonické hnutí rozmáhají také v Evropě. Za oceánem se toto Přečíst více hnutí vzedmulo jako odpověď na bytovou situaci. V souladu s ekologickými principy tak začaly vznikat malé domky – zjednodušená a dostupná obydlí. Trendem, který pozorujeme v tuzemsku, jsou však tiny houses využívané jako rekreační forma bydlení, menší obdoba klasických chat, avšak ne vždy ochuzenější. Je libo saunu, nebo krb? I to se může pod střechou malého domku skrývat.

Podcast MINIMALIST(K)A

Při přípravě knihy nás v souvislosti s malými domky napadlo mnoho otázek a narazili jsme na spoustu témat, která jsme chtěli prozkoumat. Vznikl tak podcast: rozhovory s architekty a odborníky, ale i lidmi, kteří v tiny house bydlí. Ti všichni v podcastu MINIMALIST(K)A ukazují svůj pohled na minimalistické bydlení.

Profesor Jiří Pelcl, autor předmluvy knihy TINY HOUSE, potvrdí tento sílící trend, který se propsal třeba do zadání studentům architektury evropských vysokých škol.

Pavla Melková se ve svém textu i v rozhovoru zamýšlí nad skromností a přiměřeným prostorem.

A architekt Osamu Okamura přibližuje, v čem postrádá udržitelnost tohoto způsobu bydlení. V knize i podcastu promlouvají také uživatelé malých domků nebo ti, které stavba minimálních prostor přivedla k plnohodnotnějšímu žití. Podcast MINIMALIST(K)A najdete na Spotify, Apple Podcast i Youtube portálu ARCHIZOOM.

Studio Idealab

Vlastní podcastové studio na Břevnově nám umožňuje rychle a flexibilně reagovat: když máme zajímavého hosta, on má čas přijít na interview, máme natočeno v podstatě hned… V tom je velká výhoda a podcasty využíváme k tomu, abychom podpořili naše časopisy (ARCHIZOOM i Facility Management Journal) i projekty našich klientů. Celkem ke knize vzniklo 14 dílů podcastu.

Kde koupit knihu TINY HOUSE

Zajímá vás kniha TINY HOUSE: průvodce krajinou minimalistického bydlení? Můžete si ji koupit za 890 Kč na eshopu ARCHIZOOM.

Vydal Idealab, s. r. o. jako svou druhou publikaci, první v edici ARCHIZOOM
Vydavatel Radek Váňa
Texty Jiří Pelcl, Pavla Melková, Tereza Škoulová (rozhovory)
Obálka, grafická úprava a sazba Jana Vahalíková / Studio Marvil
Předtisková příprava a úprava fotografií Michal Janata / Studio Marvil
Portréty Tereza Škoulová, Laura Pospíšilová (s. 115)
Axonometrie David Dražil
Půdorysy Renata Štípková
Produkce Kamila Zemanová
Jazyková korektura Julie Zákostelecká
Písmo Sharp Sans, Helvetica Neue
Papír obálka: GMUND Bio Cycle / Chlorophyll – Blattgrün 300 g/m²
blok: MUNKEN Lynx Rough 120 g/m²
Tisk Tiskárna HRG Litomyšl
Vydání první
272 stran
ISBN 978-80-908740-1-5