Projekt Obnova 21 jsme loni pomáhali uvést na svět. Pomáhá lidem postiženým tornádem na Moravě. A pokračuje zdárně dál.

"V krátkém čase jsme schopni utratit v podstatě nekonečné množství peněz," říká Lukáš Janáč o navrhování kanceláří. Proti tomu ale stojí společné pro bono aktivity ateliéru YUAR a Idealabu v architektuře. Jak postupujeme? Co společně děláme a pro koho? Začneme popořádku.

Lukáš Janáč vystudoval obor Architektura a urbanismus na Fakultě architektury na univerzitě VUT v Brně, kde v roce 2003 získal titul Ing. arch. Dál pak pokračoval studiem oboru Office Space na ČVUT v Praze. V roce 2008 založil architektonické studio YUAR architects, kde působí jako výkonný ředitel. Studio YUAR architects si zakládá si na úplném designovém, architektonickém a projekčním servisu, podpořeném projektovým řízením. Cílem architektů je přinášet řešení na hranicích možného, aby spolu s klienty vytvářeli nejlepší prostor. Doménou ateliéru jsou kanceláře a korporátní design, s nimiž má Lukáš Janáč již dvacetileté zkušenosti. YUAR architects za svoji práci získali řadu ocenění v soutěžích Zasedačka roku, Kancelář roku a dalších.

Pro bono aktivity

Lukáš Janáč se s naší PR pomocí se zároveň intenzivně věnuje pro bono aktivitám, které vnímá jako důležitou součást své práce a společenské zodpovědnosti. Společně s dalšími českými architektonickými studii (edit! architects, desk architekti, Marco Maio Architects) založil iniciativu Obnova 21 na podporu lidem postiženým tornádem na Moravě.

Architekti poskytli projekt rodinného domu pro bono, tedy zdarma k dispozici pro jejich finální úpravy. Koncept Domu pro Slovácko je navržen do uličních proluk vzniklých po stržených stavbách a inspiruje se původními slováckými staveními. Projekt vznikl pod záštitou České komory architektů a České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.

Obnova 21 – media kit zde.

Rychlé jednání, komunikace a pružnost jsou při utváření obcí po katastrofách tím nejdůležitějším. Důsledky tornáda vedly k obnově: vznikly nové iniciativy a nová společenství, nové nápady a zkušenosti i nové domy, v nichž díky bydlí již několik rodin.  Učení z tornáda a výstupy spolupráce mohou snadno zapadnout, nebude-li se o nich vědět. Ke spolupráci tak zve nová iniciativa Utváření obce po katastrofách.Chceme vzbudit a udržovat pozornost laické a odborné veřejnosti, vzdělávat, navzájem se učit, vyměňovat si informace,“ vysvětluje Radek Váňa, zakladatel Idealabu, který se dlouhodobě věnuje propagaci české architektury a spolupracoval na zviditelnění zmíněných iniciativ.

Iniciativa utváření obcí – media kit zde.


Kanceláře podle YUAR

Dvacet let zkušeností a tisíce metrů čtverečních navržených kanceláří. YUAR architects navrhovali ty nejzajímavější české projekty, a to například pro Porsche Česká republika, Jetbrains, Českou spořitelnu nebo Siemens. V rámci Design & project managementu kombinují zkušenost architekta s matematickou přesností cost manažera a hlavně praxí a zkušenostmi ze stovek realizovaných projektů.

Nové 'flexibilní' kanceláře Productboard od YUAR architects

Ateliér YUAR architects navrhl v pražské Libni nové kanceláře pro společnost Productboard. Ta pomáhá produktovým manažerům ve více než 4 500 firmách porozumět trhu a reagovat na zákaznickou poptávku správně uchopenými digitálními produkty. Nové kanceláře v projektu DOCK IN THREE v pražské Libni mají přes 2 000 metrů čtverečních a budou dále růst.

Více informací v media kitu ke stažení zde.

YUAR architects navrhli pro FTMO kanceláře, které nespí

FTMO, česká platforma pro obchodování na finančních trzích, v loňském roce získala ocenění Deloitte Technology Fast 50 za nejrychleji rostoucí mladou firmu ve střední Evropě. Firma přerostla svou původní kancelář na Opletalově ulici a své nové zázemí si vytvořila v horních patrech budovy Quadrio. Architekti z ateliéru YUAR pomohli obchodníkům vybudovat nový domov, který odráží inovativní a progresivní identitu firmy.

Interiéry kanceláří FTMO

Architektonický návrh: Lukáš Janáč, Gregory Speck, Martina Zachariášová, Christine Lessenko, Tomáš Livňanský, Anna Šlapáková / YUAR architects
Celková plocha: 6. NP – 300 m2, 7. NP – 800 m2
Realizace: 2020
Další dodavatelé: ProInterier, SilentLab, Vitra, eTruhlárna, Exbydo, Liko-s, U1Lighting, Jungle interiors, Topdeco, Arcointerier, Interface, AVTG, Prêt-à-bureau
Foto: David Kraus, Radek Úlehla

Více o projektu v media kitu ke stažení zde.

 


Média o FTMO

Zahraniční

Tuzemská