Po předchozích dílech seriálu, v nichž jsme popisovali obsahovou práci na webu, tvorbu podcastů a důležitost kvalitního obsahu, dnes představíme projekt ARCHIZOOM, který jsme odstartovali těsně před světovou epidemií koronoviru.

Geneze projektu

Projekt ARCHIZOOM vznikal od roku 2017. Přemýšleli jsme o tom, proč se nikdo na českém internetu nevěnuje architektuře jako komplexní, byznysové disciplíně. Proč nenacházíme zajímavé a podrobné rozhovory s architekty, kteří navrhují zajímavé stavby.

Ano, vychází několik online časopisů s různou návštěvností. Ale proč na českém trhu chybí silné médium s redakčním zázemím, promyšleným B2B marketingem, který spojí obor architektury, developmentu a dodavatele?

Malý český trh

Jedním z argumentů může být fakt, že český trh je malý, mediální scéna nestabilní a většina B2B médií se potácí na hraně ekonomické udržitelnosti (ano, existují i výjimky, ale v architektuře je nenajdeme). S aktuální krizí spousta médií zanikne, nebo už zanikla a trh se pročistí.

Z dostupných informací a čísel zatím vyplývá, že inzertní trh spadne letos zhruba o polovinu. Nejvíc tento propad pocítí tištěné časopisy, které na rozdíl od online médií, musí na závěr přípravy každého vydání časopisu sáhnout do kapsy a zaplatit tisk.

I při nákladech 2000-4000 vytištěných kusů, což je zhruba náklad českých časopisů o architektuře, se taková položka rovná statisícům korun, které tisk spolkne. České architektonické časopisy, jako je ERA21, Intro nebo Architect+ mají tedy oproti online médiím v aktuální situaci obrovskou nevýhodu a tou je právě nákladová položka tisk.
Už teď řada lifestyle médií nabízí předplatné za výrazně nižší ceny, nebo různé kombinace titulů, tam kde jsou součástí větších mediálních domů… Ale jak to dopadne v příštím pololetí s oborovými časopisy o architektuře, uvidíme.

Online výkon bude rozhodovat

Naproti tomu je jasné, že se zmenšené marketingové rozpočty firem přesunou do oblasti online, kde se dá výkonnost měřit, sledovat a poměrně přesně spočítat (píšeme o tom například v tomto článku). Na tom jsme s našimi investory postavili obsahový web ARCHIZOOM: výkon, přesné cílení na jasně specifikovanou cílovou skupinu a nové formy marketingové komunikace.

Najali jsme obchodní tým LEADMACHINE, postavili redakční tým a spustili web, který vytváří a distribuuje vlastní, kvalitní obsah. „Obsah, který bychom sami chtěli číst,“ jsme si dali jako hlavní moto. Nejde nám o denní zpravodajství, to na trhu saturují jiní. Nejde nám ani o zobrazování bannerové reklamy, to nás v zásadě obtěžuje, a navíc inzerentům přináší jen minimální výkon. Jde nám o obsah. O komunikaci B2B: tedy přesné a konkrétní spojení mezi architekty, firmami a investory.
V týmu, který tvoří ARCHIZOOM, jsme poskládali skvělý mix lidí z byznysu, médií a výkonnostního marketingu. Považujeme tuhle cestu za budoucnost online médií.

Obsahová strategie

Chcete zaujmout a získat nové zákazníky?

Obsahová strategie je souhrn postupů, kterými své zákazníky oslovíte.