Projekt Hagibor se nachází na pomezí Vinohrad, Strašnic a Žižkova, u stanice metra Želivského. Klidná výborně dostupná část Prahy přiléhá k Vinohradské třídě, ale přesto si zachovává svůj klid a soukromí uprostřed přírody v objetí tisíců stromů. Nové bytové domy tady navrhuje architektonické studio Ian Bryan Architects.

První etapa rezidenční části projektu Hagibor v Praze 10, budovy Alfa a Beta s celkem 160 bytovými jednotkami a komerčními prostory v parteru byla dokončena a nyní architekti připravují další fáze bytového projektu.

Obě obytné stavby z pera architektonické kanceláře Ian Bryan Architects (IBA) jsou prvními domy rozsáhlé smíšené zástavby developerské společnosti Crestyl v oblasti Hagiboru. Projekt celé oblasti zahrnuje kromě bydlení také kancelářské a obchodní prostory a po dokončení zde vznikne zbrusu nová městská čtvrť o rozloze více než 60 000 m2.

Lidské měřítko

Klíčovou výzvou u takto rozsáhlých bytových komplexů je dosažení pocitu lidského měřítka a individuality tam, kde se často opakují byty podobné velikosti. Jak toto vyřešili architekti ze studia IBA? „Proměnili jsme toto opakování v přednost tím, že jsme navrhli obě budovy s odlišným architektonickým výrazem, ale tak, aby pomyslně komunikovaly jedna s druhou. Alfa, kterou jsme překřtili na ‘ježka’, organicky vyrůstá na bázi kubických bloků s privátními terasami nad nimi a Beta jako její protipól s jednoduchým horizontálním členěním a předsazenou linií balkonů, poskytujícími stínění a ochranu před hlukem ze silnice,“ říká architekt Ian Bryan.

Mikroles v Praze

Zásadní pro nás bylo navrhnout pohodlné a jasně čitelné veřejné a soukromé prostory. V polouzavřeném vnitrobloku jsme společně s francouzským krajinářským architektem Michellem Desvignem vytvořili koncept tzv. mikrolesa. Ten pomáhá upravovat mikroklima a umocňuje spojení s přírodou a jeho princip se bude táhnout napříč zbytkem území,“ dodává Eduard Trembulák, kreativní ředitel kanceláře.

Ian Bryan Architects navrhují městský urbanismus

IBA je dlouhodobě etablovaná pražská architektonická a designová kancelář, založená roku 1997 britským architektem Ianem Bryanem. Tým zkušených architektů poskytuje široké portfolio služeb od architektonického návrhu, přes vyřízení potřebných povolení až po implementaci designu. Ateliér pod vedením ředitele Iana Bryana a design directora Eduarda Trembuľaka tvoří tým architektů a designerů s rozsáhlými zkušenostmi s různorodými projekty na českém i mezinárodním poli. Jádro týmu spolupracuje již přes dvacet let a opírá se dlouholetou praxi podpořenou mladými talenty. Hlavním polem působnosti ateliéru je Česká republika, spolupracuje ale s celou řadou mezinárodních partnerů a má také asociační dohodu s architektonickou sítí HOK s celosvětovou působností.

Kvalitní městská zástavba

U Hagiboru, stejně jako u všech dalších projektů, dává developer důraz na kvalitu materiálů, komfort a nadčasový design. „Alfa, Beta a Gamma tvoří jeden celek, ale jako domy ve městě, každý z nich je jiný. V tomto případě jde o vzájemnou souhru a komunikaci třech domů, které propojuje společný dvůr a park. Nepravidelné tvary objektů do sebe zapadají a působí, jakoby od nepaměti k sobě patřily. Pozice hmot vůči okolí tvoří vstupní předpolí, co je podpořeno dynamickým nárožím objektu Beta,“ objasňuje koncept architekt Eduard TrembuľakArchitekturu domů jsme komponovali s důrazem na jednotlivé byty, které jakoby staví strukturu objektů. Členitost struktury, která vyrůstá ze společného základu dává domům lidské měřítko. Zároveň tvoří promyšlené stínění a soukromí pro obyvatele,“ dodává.

Místní komunita

Na Hagiboru je les součástí města a město součástí lesa. Projekt je zasazený mezi okolní zeleň, kde jsou stromy skutečně na dosah: z okna, z terasy, z přilehlých chodníků a pěšin proplétajících celý prostor a dávajících bydlení intimní, lidský rozměr. Malé městské zahrady, lesíky, pěšiny lemované stromy i centrální náměstí s vzrostlými stromy přinášejí stín, zlepšují klima a vytváří veřejný prostor pro pohodový život uprostřed místní komunity.

Mediakit ke stažení je zde.

Kontakt pro média:
Petra Grybauskas, petrag@idealab.cz, tel. +420 605 586 996

O projektu

Autoři projektu: Ian Bryan Architects: Ian Bryan, Eduard Trembuľak, Michal Němec, Peter Hričovec, Katarína Chalániová, Ondřej Michálek, Hana Tihonová a David Hruška
Statika: Statický servis, Obermeyer Helika a.s.
Krajinářská architektura: Michelle Desvigne
Generální dodavatel: Metrostav a.s.
Developer: Crestyl
Fotografie: Aleš Jungmann, Alex shoots buildings
www.ibarch.cz