Naši práci pro značku clap design doplňuje také zamyšlení nad lokální značkou. Jakou přidanou hodnotu dává značce design?

Pro odborný web ARCHIZOOM jsme připravili rozhovor s emeritním rektorem pražské Vysoké školy umělecko-průmyslové, profesorem Jiřím Pelclem. Ten se před třemi roky spojil se značkou clap design. A ze spojení jednoho z nejznámějších designérů v Čechách a malé lokální značky nyní vzniká hodně zajímavý příběh. Jak vnímá Jiří Pelcl trh s designem a jak si podle něj stojí čeští designéři?

S pány z Clap Design spolupracuji už tři roky. Zastavili se u mě v ateliéru a chtěli se domluvit na využití mého porcelánu do své kolekce. Probírali jsme možnosti a našli společnou řeč. Dávalo mi to smysl – porcelán vyrobený v české porcelánce ve spojení s originálním nápadem a designem. Ze začátku měli pět produktů a postupně vymýšleli další. Bavili jsme se i o jejich firmě jako takové. Kde a jak začít. Start je pro každou společnost velmi důležitý, u těch malých to platí dvojnásob, protože nemají prostor pro chyby. Dnes už můžu říct, že za tři roky se clap design snaží, produktů je hodně a konkurence veliká,“ říká Jiří Pelcl.

Složitý trh kuchyňských doplňků

Segment kuchyňských doplňků je velmi obtížný, firem je na něm spousta a není jednoduché se začlenit nebo najít mezeru v trhu. Clap Design našli originální motiv, spojení s magnetem, které pomáhá, ale samozřejmě ho nelze aplikovat všude. „clap design teď pozoruji z dálky, občas k jejich nápadům něco dodám a oni někdy poslechnou a někdy zase ne. Nejsem manažer, glosuji jejich cestu,“ doplňuje Jiří Pelcl.

Malý český trh s designem

Český trh s designem je malý a orientovat se jen na Česko není dobrý nápad. Jsme v Evropě, využijme toho. Máme vedle sebe trhy, jako je například obrovské Polsko, které se často opomíjí. Jsme i vedle Německa, které může být klíčové. Můžeme vést dlouhé debaty, jaký trh je ten pravý, ale faktem je, že tu jsou a jsou zajímavé. Se zámořským trhy je to problematické, u malého zboží je nákladná doprava.
„Jak si v tomto konkurenčním prostředí stojí čeští designéři obecně?,“ ptali jsme se profesora Jiřího Pelcla. „Máme tu spoustu mladých výtvarníků, kteří dělají hrníčky, skleničky, talířky a prodávají je přes galerie nebo designové obchody. Ale co když chce někdo sto kusů? Například do kavárny nebo hotelu? Najednou může nastat problém, výrobky mají velmi omezené série, nemají vyřešenou distribuci a většinou ani výrobu. Bolestí oboru je, že mladí designéři často vnímají například hrníček jako zvláštní objekt, který vyžaduje péči a obdiv. A on je to přitom jenom produkt. Běžný produkt pro běžnou potřebu. Není to zvláštní objekt. Akorát ten designový je navíc opravdu pěkný. Nedělejme z takových produktů velká umělecká díla.“ říká Jiří Pelcl.

Profil značky clap design

Od roku 2017 boří Lukáš Pejchal a Václav Čajánek nudu v českých kuchyních a jídelnách. Jejich originální doplňky do kuchyně a stolování s magnety zaujaly nejen návštěvníky prestižní haly 4 veletrhu Ambiente 2020 ve Frankfurtu. Tvoří poctivý, lokálně navržený i vyrobený design. Jejich mlýnky, kávové servisy nebo držáky na nože spínají hravost. www.clapdesign.cz

Přečtěte si další rozhovory od Idealabu

Roman Vrtiška a Vladimír Žák – 1. díl
Michal Kunc a Michal Matějíček – 2. díl
Lukáš Janáč / YUAR architects  – 3. díl
Marek Chalupa / Chalupa architekti – 4. díl
Miroslav Krátký a Tomáš Cieśla / archicraft – 5. díl
Eva Heyworth / Heyworth studio – 6. díl
Jiří Požár / Tarkett – 7. díl
Lubor Sladký / S.H.S. Architekti – 8. díl
Lucie a František Lebedovi / dotegg architekti – 9. díl
Jan Schindler a Ludvík Seko - 10. díl

Další rozhovory na ARCHIZOOM

Sledujte ARCHIZOOM na FACEBOOKU
Sledujte ARCHIZOOM na LINKEDIN
Sledujte ARCHIZOOM na PINTERESTU

Sledujte další rubriky ARCHIZOOM

Rozhovory: www.archizoom.cz/kategorie/rozhovor
Domy: www.archizoom.cz/kategorie/domy
Interiér: www.archizoom.cz/kategorie/interier
Art: www.archizoom.cz/kategorie/art
Video: www.archizoom.cz/kategorie/video
Business & architektura: www.archizoom.cz/kategorie/business-architektura
Informace: www.archizoom.cz/kategorie/informace

Redakce ARCHIZOOM: www.archizoom.cz/tym-archizoom
Přidejte svůj dům, interiér nebo realizaci na ARCHIZOOM na www.archizoom.cz/boarding