Připravili jsme první Ročenku českého facility managementu, která přináší pohled na roční vývoj FM oboru v České republice. Tištěná publikace mapuje situaci na dynamicky se měnícím trhu a přináší expertní pohledy na trh FM: popisuje trendy, shrnuje data a přehled českého trhu.

Historie IFMA v České republice

Od roku 2000, kdy se skupina nadšenců pracujících ve správě a údržbě budov připojila ke světové asociaci IFMA, se v oboru FM mnoho změnilo. „V této Ročence jsme zachytili pohledem členů IFMA CZ rámcový obraz toho, co se odehrálo v pandemickém roce 2020. Data a analýzy shromážděné v této Ročence v některých ohledech přesahují také do roku 2021, a dávají tak velmi kompaktní pohled na český trh facility managementu. Tato Ročenka vychází při příležitosti konání Týdne facility managementu 2021 IFMA CZ,“ komentuje vydání publikace Ing. Jiří Knap, prezident této asociace.

Důležitost facility managementu

Již více než rok trvající omezení způsobená epidemií koronaviru ukázala, jak moc důležitý je obor facility managementu a jak komplexní obor FM představuje. Poslední rok byl pro všechny v oboru FM hodně hektický a náročný. Na druhou stranu si ale mnoho společností a jejich top management uvědomilo, jak potřebné je mít dobrého facility manažera ve svém týmu. Řešení problémů souvisejících s údržbou objektů, jejich provozem, ale i ochranou zaměstnanců bylo v době pandemie o to složitější. IFMA CZ jako asociace FM odborníků, která je na trhu více než dvacet let, usiluje o vytváření moderního pracovního prostředí, o zlepšení kvality pracovního prostředí zaměstnanců (wellbeing) a také o zvyšování produktivity hlavních činností.

V asociaci vytváříme inspirativní prostor, kde vše o facility managementu najdete na jednom místě. Svoji energii vkládáme do vzdělávání a sdílení znalostí a zkušeností. Je pro nás klíčové rozšiřovat členskou základnu o odborníky i nadšence, kteří umí a chtějí poradit ostatním. Podporujeme vzájemnou komunikaci mezi členy naší asociace a veřejností,“ říká Ing. Jiří Knap, prezident IFMA.

Publikace je dostupná v tištěné podobě, má rozsah 88 stran, formát A4 a její cena je 400 Kč.
Objednat lze na www.ifma.cz

Trendy a témata v oblasti facility managementu

Český trh FM z jedné strany dohání západní ekonomiky růstem minimálních mezd, které rezonují celým národním hospodářstvím, zvláště pak v automobilovém průmyslu, ze strany druhé jsme nuceni implementovat veškeré technologické novinky a celkový poměr lidské práce stále snižovat.

Řízení a software

Zásadně k tomu vedou implementace CAFM (computer-aided facility management), v poslední dekádě s přípravou používání platformy modelu BIM (building information modeling) zakomponovaném v projektech nových budov, jež předávají stavební společnosti po výstavbě nových objektů. Administrativní čas při správě nemovitostí je fixní a málo produktivní. Evidence požadavků mimo paušální služby jsou dnes již téměř nemyslitelné bez sofistikovaných helpdesk systémů s patřičným schvalovacím workflow s vazbou na ekonomiku správy budov.

Úklid

Novinky však přicházejí i v tak pro laika jednoduchých službách, jako je úklid. Pre-wet mop system (předvlhčené mopy) významným způsobem ulehčují náročnou práci úklidovým pracovnicím, zpřesňují dávkování desinfekce a šetří náklady i životní prostředí. Bezobslužné mycí úklidové stroje pracující po definované ploše bez nutností přestávky 8 hodin.

Internet věcí

IoT (Internet of thinks) hardware dokáže realizováním sběru dat nad síťovými klienty nejen zrychlit, zpřesnit a snížit praktický náklad pro managment lidských zdrojů (dálkové odečty on-line médií, docházkové systémy odlehlých lokalit, dynamické systémy rezervace parkovacích míst přes smartphone), ale dovoluje rychlý a analytický pohled nad množinou „big data“ nejen pro majitele, ale i pro provozovatele technologií.

Vzdělávání

Systém vzdělávání ve FM v České republice je poměrně zásadní pro rozvoj oboru. Je obecným pravidlem, že víceoborový specialista přicházející mimo obor pracovat do FM pochopí interdisciplinární vztahy s určitým odstupem. Aktuálně se v České republice vyučují základy FM při stavebních fakultách v Praze (ČVUT), Brně (VUT) a v Ostravě (VŠB). Zatím jediný rekvalifikační kurz Facility manager má akreditovaný FM Institut. Středoškolské vzdělávání v OA Chotěboř (diplomovaný specialista) se bohužel neudrželo na trhu středních škol. Z důvodu podpory vzdělávání odborníků ve FM vznikla v roce 2020 při IFMA CZ další pracovní sekce – akademická – na podporu a spojení reálného FM prostředí s akademiky.

Asociace IFMA CZ

Baví nás nové trendy a jsme ideálním místem pro jejich sdílení. Dělíme se o naše úspěchy i neúspěchy a rádi se z nich učíme. Nyní jsme připravili sérií videí věnovaných jednotlivým oborům facility managementu, ve kterých reflektujeme současnou situaci nejen u nás, ale i ve světě.

Prohlédněte si na Youtube sérii Facility management v době pandemie, kde společně s odborníky IFMA vysvětlujeme a objasňujeme aktuální témata moderního facility managementu.

Náš tip

Chcete na míru připravit podobnou publikaci, jako je Ročenka českého facility managementu? Od konceptu, přípravy textů, redakční práce až po grafické zpracování, tisk, případně i distribuci?
Rádi se s vámi potkáme a vaši publikaci vymyslíme a dotáhneme do konce. Máme bezmála dvacet let zkušeností s podobnými publikacemi a knihami.

Jak postupovat? Napište přímo Radkovi Váňovi a potkejme se u nás na Břevnově. Rádi vás pozveme na kávu a probereme, jak takovou odbornou, B2B publikaci připravit.