Bude platit nový stavební zákon? Jak a co se změní v dlouhém stavebním řízení, kterým je Česká republika pověstná? Nebo vůbec neprojde? První z podcastů České komory architektů je tady. Natáčeli jsme v našem studiu Idealab na pražském Břevnově.

Předseda České komory architektů Jan Kasl rozebírá se svým hostem, spolutvůrcem nového stavebního zákona a právníkem Františkem Korbelem jeho hlavní přínosy, úskalí a možné nápravy. Zákon stihla vláda Andreje Babiše schválit letos v létě. Projde zákon změnami po nastolení nové vlády? V jakých pasážích by mu to prospělo, a jaké jsou naopak části, za které stojí za to bojovat?

Důvodů pro změnu zákonného předpisu bylo mnoho, největší problém byla velká míra složitosti a atomizace dílčích procesů, a ta spolu s velkým množstvím závazných stanovisek některé úkony dublovala. Návrh nového stavebního zákona měl znamenat skutečnou revoluci v oblasti stavebních procesů, v tomto případě tedy nejde o líbivou politickou frázi. Na potřebě reformy se shodují nejen odborníci napříč profesemi, ale i občané, kteří měli tu čest s kolbištěm stavebního řízení či soutěží o nekonečném sběru razítek. Proto je jádrem reformy sjednocení a integrace dotčených orgánů pod jednu střechu, k jednomu stolu a k jedné dokumentaci.

 

Nový stavební zákon je velice živým tématem, kterým se na stránkách ARCHIZOOM budeme věnovat i nadále. Sledujte tento blog, aby vám neunikly novinky a komentáře nejen k tomuto důležitému zákonu. Přečtěte si také náš článek o hlavních změnách, které nový stavební zákon přináší.

Náš tip

Pokud chcete pro vaši značku nebo produkt vytvořit vlastní podcast, obraťte se na zkušený tým Idealabu. Umíme připravit nejen téma, obsah, ale i podcast v profesionální kvalitě natočit, sestříhat a vydat. Připravíme pro vás i vlastní Youtube kanál (prohlédněte si například videa na ARCHIZOOM Youtube kanálu), a to včetně grafiky a všech navazujících aktivit, jako je například pravidelný newsletter posluchačům a divákům vašeho podcastu.

Foto: Tereza Kubíčková