Kreativní kancelářské prostory chybí. A to i přesto, že v dnešní době často platí, že úspěšné společnosti jsou ty, které dokážou vytvořit ty nejlepší nápady v co nejkratším čase. Nápady závisí na lidech a ty nejlepší nápady většinou nepochází z jedné hlavy, naopak jsou syntézou myšlenek širšího týmu. Jak uzpůsobit kanceláře, tak, aby v ní vznikaly co nejkvalitnější nápady?

Maličkosti co vás štvou

Možná si to ani neuvědomujeme, ale naše soustředění a kreativitu potřebnou ke kvalitní práci narušuje naše okolí. A to nejen přímo prostor jako takový, ale i nábytek (stoly a židle) a nástroje (digitální i analogové). Napájecí kabel, který nedosáhne do žádné zásuvky. Meeting, který je o 10 minut opožděn kvůli technickým problémům a rozhází tak pracovní kalendář všem účastníkům. Pocit, který dostanete ve chvíli, kdy jde pozdě na prezentaci a už není místo kam si sednout.

Dalo by se polemizovat, o tom, zda jsou výše zmíněné situace nedílnou součástí kancelářského života. Bohužel tyto malé efekty se sčítají a ovlivňují naši produktivitu a schopnost kooperovat – pozornost všech účastníků na poradě bude rozhodně menší potom co 15 minut zápasíme s projektorem. Výzkumy ukazují, že až 8 z 10 pracujících trpělo v práci bolestmi zad. Ta snižuje nejen schopnost se soustředit, ale zároveň navyšuje riziko zdravotních komplikací zaměstnanců. Nikdo z nás nechce pracovat v prostoru, kde se necítíme pohodlně a kreativně.

Přehlížené potřeby

Každý architekt a interiérový designér moc dobře ví, jak těžké je navrhnout kanceláře, tak, jak si představuje. Do procesu návrhu vstupuje velké množství faktorů, které původně velkoryse vymyšlené kreativní kancelářské prostory zaměřené na „well-being“ zaměstnanců seškrtává na téměř bílé zdi a nekonečné řady stolů a židlí. Většina společností nezvládne překonat zakořeněný formát kancelářských prostor, kde jediné dvě zóny, které existují jsou samotné kanceláře a konferenční místnosti. Z dnešních výzkum je jasné, že design kanceláří se musí více orientovat na lidi.

Nástroj Living Office od Herman Miller se snaží rozpoznat ty nejdůležitější aspekty pracoviště a uspořádat pracovní prostor tak, aby podporoval nejen cíle společnosti, ale i fyzickou a psychickou pohodu zaměstnanců, jejich soustředění a pocit bezpečí a sounáležitosti.

Malé změny, velké výsledky

Jednoduchým příkladem toho, jak Living office funguje je přestavba konferenční místnosti velké mezinárodní společnosti. Ty byly vybavené tím nejlepším nábytkem, krásnými stoly a nejnovějšími technologickými výdobytky a byly určeny pro šest lidí. K velkému překvapení  vedení firmy se po čase ukázalo, že 80% času je místnost využívána pouze třemi lidmi, a skupina šesti lidí místnost nikdy nepoužila.

Pojďme si projít chyby, které konferenční místnost měla:

  • Jedna židle blokuje výhled kamery potřebnou v konferenčních hovorech – buď kamera nebo židle je v každé chvíli nepoužitelná
  • Obdélníkový stůl znemožňuje všem účastníkům pohodlný výhled na obrazovku
  • Chybí prostor před obrazovkami, nevybízí k interakci s technologickými nástroji místnosti

Jednoduchá přestavba ukázala, že i tato konferenční místnost může být vyhledávaným místem k poradám.

Co se změnilo?

  • Počet židlí byl zredukován – zkušenost z firmy jasně ukazovala, že skupina šesti lidí se schází jen velmi vzácně, nebo vůbec.
  • Oblý stůl více vyzývá k interakci s technologickými nástroji, zároveň vytváří dostatek prostoru k prezentaci nápadů a usnadňuje konferenční hovory
  • Bylo vytvořeno venkovní sezení – kde si kolegové můžou třídit nápady a myšlenky před anebo po schůzce.

Velice elegantní řešení od Herman Miller tak zvedlo schopnost soustředit se daný úkol, vytvořilo chuť poslouchat prezentujícího i když sedíte zrovna dále v místnosti. Pokud byste hledali podobné řešení i pro vaše kanceláře, kontaktujte cre8.cz

 

O problémech designu kanceláří jsme také psali zde:

Jak na design kanceláří?