Taky jste ve své kanceláři vlastně více času než doma? Proč nám tedy na designu našeho domova tak moc záleží, ale design kanceláří jde často stranou?

Kancelářské prostory se s rozvojem technologií mění. Namísto krátké porady s kolegou o průběhu aktuálního projektu použijeme WhatsApp nebo jeden z mnoha týmových plánovačů. Místo telefonátu pošleme email. Technologie, které mají za hlavní úkol kolegy propojovat, tak paradoxně způsobují, že až 40 % zaměstnanců pociťuje izolaci a chybí jim mezilidské interakce. Vzrůstající pracovní osamělost je světovým trendem, který má vliv nejen na zdraví ale i produktivitu práce.

Open space kanceláře

V současnosti jsou open space kanceláře asi nejpopulárnějším modelem. Říká se o nich, že propojují zaměstnance a utvrzují spolupráci. Ovšem však tento design kanceláří funguje? Vytvořit kanceláře, kde se zaměstnanci budou cítit spokojení a šťastní stojí na čtyřech hlavních bodech: akustika (psali jsme o ní například v článku Moderní technologie v architektuře), světlo, zeleň a vzduch. Do otevřeného prostoru proniká více světla, roznáší se zde i více hluku. Osobní prostor je potlačen na minimum. Za následek to má, že se většina lidí uzamyká do sebe, na uších nepřetržitě nosí sluchátka, uzavírají se do konferenčních místností, nebo raději pracují z domova.

Pronajmout nové kanceláře?

Nebojte, nemusíte hned hledat nové místo pro vaše podnikání. Stačí se zamyslet, co ve vašem pracovním prostoru zlepšit a jak jednoduše design kanceláří změnit. Jednou takovou možností je vytvoření tzv. zón. Ty jsou od sebe odděleny různými prvky, zaručujícími například větší soukromí, méně hluku nebo lepší světelné podmínky. Nebo nejlépe vše najednou. Pokud potřebujete rozdělit místnost bez nutnosti stavět zeď, ideální pro vás bude modulární systém Buzzibracks. Jedná se o speciální kovový rám, který lze dynamicky přesouvat dle potřeby. Nabízí tak vizuální i akustické soukromí.

Buzzispace - Buzzibracks

Stačí i přesunout nábytek

Velice často pomůže i pouhé přestavení nábytku. To by si mělo za cíl klást vytvoření neformálních a odpočinkových částí. Dalším pomocníkem vám mohou být barvy. Pořiďte pár balančních sedátek pro hravější chvíle, pohodlné sedačky poskytující soukromí nebo speciální telefonní „budky“, kdy vy nebude nikoho rušit a zároveň vás nikdo neuslyší.

 

Není důležité, jakým směrem se vydáte. Důležité je navrátit zaměstnancům klid na práci a chuť a prostor k mezilidským interakcím. V práci strávíme třetinu života, pojďme si to užít!
Foto: BuzziSpace, Herman Miller, cre8
Úvodní foto: Kanceláře firmy Phillip Morris, které navrhoval Ateliér Kunc Architects (profilové video najdete zde), zařizovala společnost cre8

Copywriting

Potřebujete pomoci s tvorbou obsahu?

Připravujeme časopisy, newslettery, tiskové zprávy, články na blog nebo posty na sociální sítě.