Může se zdát, že kdo nemá v současné době podcast, jako by nebyl. Ať už jste milovník historie, hledáte nové trendy v životosprávě, nebo chcete mít aktuální světové dění v malíku, jsou podcasty to pravé pro vás. Kde poslouchat podcasty? Jaké aplikace jsou nejpohodlnější?

Spotify vs Apple Podcast?

Největší rivalita beze sporu běží mezi podcastouvou částí služby Spotify a Apple Podcast. Apple Podcast je aplikace určená pouze pro telefony s iOS a dlouho dobu jí užívali všichni, kteří poslouchali podcasty ze svých iPhone. Apple Podcast je zdarma, epizody můžete stahovat a součástí je i žebříček nejoblíbenějších podcastů. U Spotify si sice podcast pustíte i bez placeného předplatného, do uší vám ale půjde nižší kvalita zvuku a občas i nějaká ta reklama. V neplacené verzi si také nemůžete epizody stahovat. V premium verzi ale najdete vše, co potřebujete. Spotify má podcasty přehledně rozdělené do kategorií.

Spotify

URL: https://open.spotify.com/genre/podcasts-page
Operační systém: iOS, Android
Cena: zdarma s omezeními nebo Premium od 6 EUR/ měsíc

Apple Podcast

URL: https://apps.apple.com/us/app/apple-podcasts/id525463029
Operační systém: iOS
Cena: zdarma

Google a další alternativy

Google nesmí v přehledu podcast aplikací chybět. Stejně jako Apple Podcast je zdarma, ale rozhodně zaostává, co se týče přehlednosti. Výhodou je použití na obou operačních systémech.

Další zajímavou aplikací, tentokrát jen pro iOS, je Overcast. Kromě toho nutného, jako jsou kategorie, žebříčky nebo stahování, obsahuje i vychytané funkce jak například Smart Speed nebo Boost voice. Smart Speed zkracuje tiché části, přehrává podcast rychleji, ale tak, aby působil přirozeně. Boost voice zase dává vyniknout hlasu i v hlučnějším prostředí. Další velice vyladěná aplikace na podcasty se jmenuje Pocket Casts. Tu si zdarma pořídíte na Android i iOS.

Google Podcast

URL: https://podcasts.google.com
Operační systém: iOS, Android
Cena: zdarma

Overcast

URL: https://overcast.fm
Operační systém: iOS
Cena: zdarma nebo bez reklam za 10 USD/rok

Pocket Casts

URL: https://www.pocketcasts.com
Operační systém: iOS, Android
Cena: zdarma

Co poslouchat? Podcasty o architektuře a designu

V českém rybníčku zatím není příliš z čeho vybírat. Architektuře se věnuje podcast FocusOn od mh architects. Zmínit musíme i náš podcast ARCHIZOOM od stejnojmenného časopisu.
Od roku 2009 můžete poslouchat pořad Bourání na radiu Wave. Urbanismu a veřejnému prostoru se na stejném radiu věnuje podcast SPOT.

Již dříve jsme vám doporučovali například podcast studia OOOOX – The World of OOOOX.

Ve vodách designu a umění vyzkoušejte například CZECHDESIGN podcast nebo podcast od Českého Rozhlasu Reflexe: Vizuální umění!

Náš tip

Pokud chcete pro vaši značku nebo produkt vytvořit vlastní podcast, obraťte se na zkušený tým Idealabu. Umíme připravit nejen téma, obsah, ale i podcast v profesionální kvalitě natočit, sestříhat a vydat. Připravíme pro vás i vlastní Youtube kanál (prohlédněte si například videa na ARCHIZOOM Youtube kanálu), a to včetně grafiky a všech navazujících aktivit, jako je například pravidelný newsletter posluchačům a divákům vašeho podcastu.

Podcasty a videa

Chcete natočit video nebo nahrát podcast?

Náš tým v profesionální kvalitě natočí, sestříhá a zprodukuje video, podcast nebo krátký spot.

Kontaktujte: Radek Váňa, radek@idealab.cz, tel. +420 777 572476

Projděte také Marketingový slovník Idealabu

Pečlivě vybíráme termíny a pojmy z oblasti marketingové komunikace, které by se vám mohly hodit pro vaši práci. Najdete je v Marketingovém slovníku Idealabu, který dnes obsahuje několik set pojmů. Několik tisíc čtenářů tohoto blogu nejčastěji hledá v Marketingovém slovníku tato hesla: