Jak zaměstnavatelé přistupují ke zdraví svých zaměstnanců a ergonomii? Jak se změnila prostředí v kancelářích? Jak na tyto výzvy odpovídají velké společnosti?
Přinášíme dokončení rozhovoru s Janem Bastařem, první díl najdete na IDEAMAG.CZ zde.

O tom, že se doba změnila, není rozhodně pochyb. Jedním ze současných trendů, který se týká kancelářského vybavení, je pojem „sedavé zaměstnání“ a s ním spojené „zdravé sezení“.

Společnost cre8 zastupuje mnoho firem, které se ergonomií zabývají a na ergonomii také založili filozofii své firmy. Ergonomii, environmentální politiku a akustiku považují za velice důležitou součást každého interiéru. Pokud jakýkoli z těchto elementů chybí, pak je zaměstnanec z nějakého, ať už subjektivního nebo objektivního důvodu, nespokojený.

„My máme to štěstí, že máme v portfoliu společnosti, jako je Herman Miller nebo CBS, což jsou naprostí lídři na trhu v oblasti ergonomie pracovního sezení a pracovního místa. Když klientům jejich produkt a filozofii sezení představíme, pocítí hned na první dobrou, že tyhle židle jsou někde jinde. A v tom je naše práce možná maličko jednodušší,“ popisuje Jan Bastař. A doufá, že ke změně v přístupu ke kancelářskému sezení v cre8 hodně přispěli.

„V IT společnosti vám visí na rtech už dvacetiletí kluci.“

Paradoxem je, že podle případových studií a výzkumů se člověk potřebuje v rámci sezení za pracovním stolem neustále hýbat. Když srovnáme obchodní a IT společnost, je zajímavé, že zatímco v obchodní společnosti vnímají důležitost správného sezení až lidé po čtyřicítce, kdy už se jim tělo ozývá a není všechno úplně ideální, v IT firmě to řeší už dvacetiletí kluci, protože poměr sezení je u nich mnohem větší.

Pořídit správnou židli nebo stůl ale není všechno, důležité je, aby si uživatel uměl daný produkt správně nastavit. „Jedna věc je sedět a druhá věc je správně sedět,“ vysvětluje Jan Bastař. „My znalosti o ergonomii máme, a proto se snažíme koncové klienty v této oblasti vzdělávat a pořádáme pro ně různá školení.“

Podle jedné z případových studií Herman Miller by měl člověk 5−20 minut z hodiny stát. Zajímalo nás, jak to dodržuje sám Jan Bastař.
Argumentuje ale tím, že zatím neměl příležitost si to vyzkoušet. Ve své práci je hodně v pohybu a osm hodin sezení za stolem se ho vůbec netýká. Šťastný to člověk.

A co dělá Honza Bastař, když nepracuje? Hraje tenis, je s rodinou, rád cestuje. Tohle jsou pro něj prý úplně nejdůležitější věci.

„Jsem člověk, který se rád baví životem.“