Ze studie Hassell a Empirica Research* (ke stažení zde) vyšly najevo zajímavé poznatky o provázanosti fyzického pracoviště a spokojenosti zaměstnanců.

Zájem o místo souvisí s tím, jaké jsou kanceláře

Firemní kultura a zařízení kanceláří hrají klíčovou roli v náboru. Téměř čtvrtina kandidátů je ochotna přijmout i hůře placené místo, pokud zaměstnavatel nabízí příjemně zařízené kanceláře a pozitivní pracovní atmosféru.

Uchazeči od zaměstnavatelů očekávají více než jen dobře placenou práci. Také vzhled a vybavení kanceláře ovlivňuje jejich zájem o pracovní místo. Nejvíce zmiňovanými atributy dobrého zaměstnavatele byly dobré vztahy s kolegy a příjemné pracoviště.

Vybavení pracoviště a jeho design jsou dle studie důležitější pro lidi na juniorních a seniorních pozicích než pro lidi na středních pozicích a více důležité pro pracovníky v oblasti technologií a služeb než pro zaměstnance vládního a finančního sektoru.

Estetika pracoviště je důležitá

Při rozhodování o pracovním místě je důležitá také estetická rovina pracovních prostor. Lidé všeobecně upřednostňují spíše moderní a kreativní prostředí než šedé korporátní prostory. Zároveň celkově kreativní a moderní pracoviště je považováno za větší prioritu než uspořádání pracovních míst v kanceláři. Design pracoviště tak zvyšuje atraktivitu firmy a pozitivně ovlivňuje firemní kulturu a chování zaměstnanců.

Nabídněte něco navíc

Všeobecně lidé upřednostňují vlastní pracovní místa než sdílená. Pokud ale zaměstnancům nabídnete moderní pracovní prostředí a něco navíc (například firemní posilovnu), převáží to i nepříliš pozitivně viděný open space. Nabídka nadstandardního zařízení a benefitů v podobě parkovacích míst, stojanů na kola, firemní kavárny, terasy nebo zařízení pro děti mohou být proto zajímavým lákadlem pro talentované pracovníky.

Dobře zařízené kanceláře šetří peníze

Příjemné pracoviště podporuje retenci zaměstnanců, jejich spokojenost a tím i atraktivitu zaměstnavatele. Studie ukázala zlepšení obchodních výsledků a spokojenosti zaměstnanců v pracovním prostředí, které je v souladu s firemní kulturou.

Přínos z pozitivního pracoviště tak nemají jen zaměstnanci, ale také společnosti, protože nově upravené prostory zlepšují spokojenost zaměstnanců a celkovou obchodní výkonnost. Způsob, jakým jsou zařízené firemní prostory může mít vliv na to, do jaké míry se zaměstnanci identifikují s organizací jako celkem a s jejími zaměstnanci.

Ušetřte na mzdových nákladech spojených s fluktuací zaměstnanců a investujte do zařízení vašich kanceláří. Kde začít a jak postupovat zjistíte jednoduše s analýzou MINDIO.

* Studie zahrnula více než 1000 australských uchazečů o práci. Plat má nejvyšší podíl na atraktivitě pracovního místa (45 %), ale firemní kultura (32 %) a zařízení kanceláří (16 %) dohromady převáží i výši nabízené odměny.