Náš knižní projekt TINY HOUSE uspěl v crowdfundingové kampani na portálu Hithit.

Během dvou týdnů se nám podařilo od přispěvatelů shromáždit částku vyšší než 200 000 korun. Kniha je nyní v tiskárně a my chystáme další akce, na kterých byste neměli chybět. Samozřejmě za předpokladu, že vás zajímá problematika malých domků, tiny houses a minimalistického bydlení. Knižní projekt našeho časopisu ARCHIZOOM bude letos vidět na různých místech a akcích.

Začínáme na veletrhu Svět knihy

Premiéra bude na veletrhu Svět knihy, kde společně se značkou Zenbox knihu poprvé uvedeme. Tisknou ji skvělí tiskaři v HRG tiskárně v Litomyšli a 10. – 14. května na pražském Výstavišti v tiny domečku Zenbox bude poprvé k vidění a zakoupení. Pokud jste tak už neudělali na našem eshopu, kde do konce dubna běží předprodej a knihu lze získat za zvýhodněnou cenu 750 korun.

CAMP Praha

Oficiální křest knihy proběhne v pražském CAMPu v pátek 26. května večer. Chcete přijít? Podpořte nás v kampani (máte ještě 9 dní od publikace tohoto článku) a dva lístky máte doma. Večerem bude provázet Adéla Elbel a my se moc těšíme na to, jak se všichni, kteří se na knize podíleli (a bylo jich ke stovce), potkají se čtenáři, architekty, designéry… Večer plný zábavy doplníme o jedno velké a zajímavé překvapení. Chcete být u toho? Pak šup na Hithit a přidejte se ke kampani.

Moravská galerie

Máme rádi moravskou metropoli a Moravskou galerii, která na české galerijní scéně poutá pozornost svým programem, propagací i akcemi. Budeme tady společně uvádět knihu ve středu 7. června večer. Začneme komentovanou prohlídkou výstavy Jiřího Pelcla, který je autorem předmluvy k naší knize. Profesor Pelcl osobně provede výstavou a pak si dáme nad naší knihou sklenku něčeho dobrého.

Další akce budou následovat a postupně budeme představovat spolupráce s našimi partnery: chystáme toho opravdu hodně. Sledujte naše sociální sítě a odebírejte newsletter.

Naši partneři

Kniha by nevznikla bez našich partnerů, kteří nám vydatně pomohli. Tady jsou:

Kniha vychází ve spolupráci s Moravskou galeriíCAMP a Amazing Places. A pod záštitou České komory architektů.

Komplexní čtenářský zážitek

Kniha TINY HOUSE nahlíží na téma malometrážního bydlení z různých úhlů pohledu. Nejedná se o ódu na skromný způsob života. Skrze rozhovory s lidmi, kteří domky navrhovali, vyvíjeli, provozují je anebo v nich sami žijí, se před čtenářem rozpíná celá škála názorů, s nimiž se může ztotožnit nebo ještě lépe: které mohou rozšířit jeho obzory.

„V blízké budoucnosti určitě nebudeme všichni bydlet v domcích o minimální ploše, ale trend dobře navržených a kvalitních minidomků jistě ovlivní nejenom malometrážní bytovou výstavbu ve městech, ale i výstavbu rodinných domů v příměstských oblastech a na venkově,“ otevírá knihu TINY HOUSE renomovaný designér a architekt Jiří Pelcl.

Odpovědi na všechny otázky

Měl by mít každý člověk právo na kus země nebo plochy, který může obývat? Dům se zahradou a bazénem, garsonku v centru města, byt na periferii, nebo chaloupku daleko od civilizace? Proč sdílet, když mohu vlastnit? Proč být na jednom místě, když mohu kočovat? Čím se od sebe odlišují jednotlivé tiny houses a jaké možnosti nabízí? S jakými úmysly vznikaly pod rukama svých autorů a jakým směrem povedou jejich inovace?

„Myslím, že existují v celé škále: některé jsou extrémně špatné a krajině neprospívají, jiné právě naopak. Je to ale těžké z hlediska návrhu: člověk musí věnovat extrémní péči okolnímu prostředí. Většina komerčních projektů prostředí spíš vysává, než aby mu něco přidávala,“ zamýšlí se nad fenoménem tiny house architekt Jan Tyrpekl, autor útulen v přírodě.

Publikace se dělí na dvě části: ideovou tvoří šestnáct rozhovorů s architekty, designéry či provozovateli malých domků. Tu doplňuje část katalogová, která na pětatřiceti různých realizacích představuje parametry tiny houses dostupných na českém (a částečně také slovenském) trhu. Autorkou grafiky knihy TINY HOUSE je Jana Vahalíková, katalog domků autorskými skicami sjednotil David Dražil.

Tiny house jako životní styl

S fenoménem tiny house se pojí celá řada idejí, jako je skromnost, přiměřenost, syrovost či minimalismus. Protože nás povídání na toto téma baví víc, než kolik je možné vměstnat do jediné publikace, souběžně s psaním knihy natáčíme v našem břevnovském studiu podcast MINIMALIST(K)A. Zaposlouchejte se a zasněte se. Nebo klikněte na shop.archizoom.cz a pořiďte si vlastní knížku TINY HOUSE.

„Dřív se lidé narodili v nějakém prostředí a v něm zpravidla také zemřeli: ať už šlo o dům, vesnici či region. Dnes máme více možností a musíme se umět rozhodovat. V tom mohou architekti pomoct. Ale je třeba říct, že minimalismus není pro každého… Musím proto vědět, kdo jsem a jak chci svůj život žít,“ uzavírá architekt a pedagog Michal Kohout.

Záštitu knize TINY HOUSE udělila Česká komora architektů.

Knihu můžete už nyní získat v předprodeji na našem e-shopu. Sledujte nás na sociálních sítích a odebírejte náš newsletter, aby vám neunikla žádná novinka.