Vánoční shon opadl, dárky byly rozbaleny, stromečky odzdobeny. Dostali jste i letos dárek, který skončí v šuplíku nebo na půdě? Nebo jste možná takový dárek sami darovali?

Podle nás je nejtěžší obdarovat někoho, kdo má dostatek peněz na to si vše pořídit sám. Snadnou cestou ven je pak darovat investici – umění jako luxusní dárek, a to v jakékoliv formě. Pojďme se podívat na ty nejextravagantnější dárky, které kdo kdy daroval. Příští rok tak třeba najdete pod stromečkem luxusní dárek i vy.

Copywriting

Potřebujete pomoci s tvorbou obsahu?

Připravujeme časopisy, newslettery, tiskové zprávy, články na blog nebo posty na sociální sítě.

Dům, zlato nebo kabelka?

Začneme, jak jinak než u architektury. Světoznámý herec Brad Pitt je velkým fanouškem Franka Lloyda Wrighta, zejména si zamiloval Fallingwater, dům postavený nad vodopádem. Jeho tehdejší partnerka Angelina Jolie mu tak proto k jeho narozeninám darovala nejen vodopád, ale také okolní pozemky – herec si tak mohl navrhnout svůj vlastní dům ve stylu Wrighta, k čemuž ale nikdy nedošlo.

Extravagantní dárky ale jistě nejsou jen výsadou dnešní doby. Například Anna Boleynová, královna Anglie, obdarovala krále Jindřicha VII. stolní fontánou, která měla pumpovat jen a pouze růžovou vodu. Fontánu ze zlata a stříbra, zdobenou rubíny a perlami, navrhl německý malíř Hans Holbein.

Za velice užitou formu umění by se dala považovat ručně malovaná kabelka Birkin od značky Hermes. Nemaloval ji nikdo jiný než americký umělec George Condo a obdarovanou byla Kim Kardashian.

 

 

 

 

 

Pro každého něco

Pokud nefandíte módním doplňkům, co například nové kolo?  Herečka Courney Cox darovala své kolegyni Jennifer Aniston kolo značky Chanel s ikonickými koženými cyklo brašnami. Těch bylo vyrobeno pouze 50 kusů a jeden vyšel na 270 tisíc korun.

Další architektonický, přímo legendární dar, který strčí do kapsy všechny výše uvedené – Tádž Mahal. Indický vládce Šáhdžahán ho nechal postavit pro svou zesnulou manželku. V přepočtu na moderní měnu stavba stála 18 miliard korun českých.

Zkrátka se dá říct, že na extravagantní dárky, jen tak někdo nezapomene.
Chcete také dávat nezapomenutelné dary? Podívejte se na stránky aukční síně Arcimboldo, která například nedávno vydražila jedinečný pohár z nosorožčího rohu. Na ten se určitě na poličce prášit nebude.

 

 

 

 

 

Nikdy není dost brzy

Do Vánoc zbývá už jen 11 měsíců. Přijďte se podívat na prodejní výstavu Pět světel nad vodou od Jakuba Špaňhela a pořiďte si jeden obraz například pod stromeček. Více o výstavě najdete v našem článku: Arcimboldo představuje Jakuba Špaňhela.

Pět světel nad vodou
Výstava obrazů Jakuba Špaňhela

Galerie Arcimboldo
Konventní palác řádu maltézských rytířů, Lázeňská 4, Praha 1 (online mapa)
Kurátor: Radek Wohlmuth
17. ledna – 22. února 2020
Otevřeno: úterý – sobota: 11 – 18 hodin
www.arcimboldo.cz