Světelný designér Filip Meinelt pravidelně radí čtenářům iDnes.cz v oblasti osvětlení, a to v rubrice Bydlení. Jeho nejnovější rozhovor se týká problematiky venkovního osvětlení. Rozhovor na toto aktuální téma vyšel v polovině srpna, kdy řada z nás tráví letní večery na zahradě či terase. Pokud jí chybí vhodné osvětlení, ztrácí v pozdním večeru na romantičnosti. Za pomoci toho správného osvětlení lze naopak vytvořit neuvěřitelnou atmosféru.  

Filip Meinelt v rozhovoru odpovídá na otázky týkající se osvětlení architektonických, přírodních i vodních prvků. Přečtěte si v právě vydaném rozhovoru na iDnes.cz, jak nasvítit bazén, sochu či třeba venkovní schodiště.  

Nejnovější díl seriálu iDnes.cz na téma osvětlení najdete zde.

 

Osvětlení interiéru ovlivňuje naše pocity

Červnový díl seriálu patřil osvětlení interiéru. To je jedním z nejdůležitějších aspektů toho, jak se v prostoru cítíme. Špatný výběr ovlivní nejen naši náladu či pracovní výkon, ale může pokazit i spánek nebo zážitek z jídla. 

Článek se zaměřuje na vhodné osvětlení jednotlivých místností. “Důležitý je samozřejmě vedle výběru konkrétního svítidla také zdroj světla,” vysvětluje světelný designér Filip Meinelt.  „Tmavé povrchy, vysoké koberce nebo hrubé omítky a tapety pohlcují větší množství světla. Lesklé materiály vyniknou při neutrální až studené barvě lépe (4000K+). Tmavý strop vytváří silnější dojem stísněného prostoru a nedoporučuje se proto využívat downlight neboli bodová svítidla,“ objasňuje Jan Slavíček, projektový manažer ze studia Šajn.

 Pokračujte ve čtení článku zde

 

Pilotní díl patřil oblíbeným retro lampám

Seriál na téma osvětlení odstartoval na iDnes.cz článek s titulkem Skvělé retro lampy musely na svou výrobu čekat přes šedesát let. Jejich autory byli věhlasní designéři. V době, kdy je autoři navrhli, nebyla ještě technologie, která by umožnila jejich sériovou výrobu. Vznikly tak pouze prototypy, které musely počkat desítky let, aby se dostaly do výroby. Nemusíte je pracně shánět ve specializovaných e-shopech nebo dokonce ve starožitnostech. Najdete je v studiu Šajn. 

Retro styl z padesátých až sedmdesátých let minulého století je stále v popředí zájmu architektů i zákazníků. Není to zbytečná nostalgie ani snaha být „trendy“, ale zejména fakt, že už tehdy vznikaly bytové doplňky, svítidla i nábytek, které kladly důraz na funkčnost a jednoduchý design, který si mohl dopřát každý.

Prozkoumejte retro osvětlení zde.

Světelný designér Filip Meinelt

To je třídílná série na iDnes.cz. Nyní se můžete těšit na další. Co společně se světelným studiem Šajn připravujeme? Zůstaneme u bytového osvětlení. Budeme se zabývat správným osvětlením pracovního místa pro home office a také pravidly pro večerní osvětlení, které by nemělo narušit usínání. A samozřejmě se budeme věnovat aktuálnímu tématu, a to jak ušetřit při svícení.

Náš tip

Jste designérské studio nebo prodejce designu a chcete být také vidět? Spolupracujeme s významnými českými i zahraničními médii.
Napište nám a pojďme se potkat. V designu se vyznáme a rádi pracujeme i pro malá nebo začínající studia.
Projděte si naše Reference a zeptejte se nás, jak děláme PR a marketing v designu.

Marketing pro design

PR a marketing pro designový produkt, řadu nebo značku?

Pracujeme pro výrobce a prodejce designu. Můžeme i pro vás.