Spolupráce s designérem Petrem Hákem přináší modulární nábytkovou řadu.

PAVLIS se mění a přichází s novou značkou malosériově vyráběného nábytku Pavlis. „Rozšiřujeme své pole působnosti, které navazuje na dlouholetou tradici a zkušenosti firmy specializující se na zakázkovou výrobu nábytku. Ve spolupráci s designérem Petrem Hákem představujeme naší nejnovější kolekci s názvem Edge, která představuje špičkový design, kvalitní materiály a dokonalou funkčnost,“ říká Martin Pavlis, zakladatel a majitel stejnojmenné značky.

Stáhněte si podklady pro tisk zde
(zip, 64 MB)

Nová nábytková kolekce Edge je nejen esteticky atraktivní, variabilní, ale také funkční. Reflektuje náš přístup k materiálům s důrazem na detaily a precizní zpracování, které vnímáme jako standard každého dobrého výrobce.
V rámci kolekce Edge vznikl kuchyňský ostrůvek, jídelní stůl s lavicemi a také stůl pracovní. Produkty jsou vhodné jak pro menší skupiny (například čtyři osoby), tak i pro větší společnost (až 10 osob), protože jsou rozměrově variabilní. Tyto inovativní stoly jsou navíc vybaveny rafinovanými detaily s možností integrace chytrých prvků nebo kuchyňských spotřebičů.

Plánovaná instalace na letošním Designbloku představuje stěžejní zástupce naší kolekce, ale také nové cesty firmy. „Pustili jsme se novým směrem produktové řady a snažíme se naslouchat našim zákazníkům ještě více, aby se u nás cítili jako doma. To vše se odráží i v naší prezentaci a výsledek budete moci sami posoudit již brzy ve Veletržním paláci. Doufáme, že naše nová kolekce a také budoucí cesta, kterou se vydáváme vás bude bavit. Stejně jako každý jiný kontakt s námi,“ upřesňuje zakladatel a majitel značky Martin Pavlis výstavní koncept Edge na Designbloku.

Kolekce Edge je určena nejen pro milovníky designového nábytku, ale také pro ty, kteří ocení inovativní prvky, praktické využití a velkou materiálovou škálu, která zajišťuje nepřeberné množství variant výrobků.

Rozhovor s Martinem Pavlisem, zakladatelem firmy

Pojďte na začátek shrnout historii značky Pavlis Interiér, nyní Pavlis: jak jste se k truhlářskému řemeslu dostal vy osobně?

Můj otec byl vyučen dřevomodelářem a neměl příliš vybavenou dílnu. Byla 80. léta, takže si dokážete představit, s čím jsme pracovali. To mi ale nezabránilo trávit zde volné chvíle a když jsem se pak sám vyučil na truhláře-nábytkáře, začali jsme vymýšlet, kam se společně posunout. Měli jsme známého malíře, který potřeboval rámy na obrazy, a tak jsme jich pár udělali a zjistili jsme, že je můžeme dělat ve velkém společně s drobnými interiérovými doplňky.

Kde byl pro vás hlavní zlomový okamžik v historii firmy?

Od doplňků už to byl jen kousek k samotnému nábytku, ale vyžadovalo to zásadní změnu ve vybavení a technologii. Vždy jsme ale měli rádi výzvy, takže jsme se k tomu postavili čelem a začali rozšiřovat zázemí dílny, přibrali pár nových fajn kolegů (pozn. někteří z nich jsou s námi dodnes) a pustili se do výroby nábytku.

Vzpomenete si na klíčovou zakázku / realizaci firmy?

Pro nás jsou klíčové samozřejmě všechny zakázky, na kterých pracujeme, každá nás vždy posune o krok dál. Kdybych měl být ale konkrétnější, bylo by to například vybavení kanceláří pro firmu Armex, na kterém jsme pracovali s architektem Michalem Slukou. Byla tam spousta atypických a hlavně organických prvků, se kterými jsme neměli tolik zkušeností. A další zásadnější byla realizace mobiliáře pro výstavu Jan Kaplický - Vlastní cestou, pod vedením architektky Evy Jiřičné, která probíhala v muzeu moderního umění Danubiana kousek od Bratislavy. Tam jsme si opět vyhráli s organickými tvary a přiučili se novým věcem.

Dnes s rebrandingem značky Pavlis míříte hlavně na kvalitu a také spolupráci s architekty. Se kterými českými architekty spolupracujete?

Ze začátku to byl právě Michal Sluka, který nám otevřel nový pohled na zakázky větších rozměrů, a hlavně ucelených interiérů, dále pak architekt David Chmelař, se kterým jsme dělali několik interiérů a setkali se na zakázkách pro pražského developera Crestyl. Tady jsme měli zároveň tu čest spolupracovat s oceňovanou architektonickou a interiérovou kanceláří IBA, kde jsme pod taktovkou Eduarda Trembulaka vdechli život novým prostorům. V současné době nejvíce spolupracujeme s architektem Janem Bekem a jeho architektonickým studiem BekArch, se kterým jsme realizovali již několik interiérů a další aktuálně chystáme.

Kam se bude dál značka pod novým názvem ubírat?

Rádi bychom se ustálili na trhu českého produktového designu, kam doufám směřujeme i díky naší nové produktové řadě kolekce Edge, vyvinuté společně s designérem Petrem Hákem, kterou budete moci vidět na letošním Designbloku ve Veletržním paláci. Produktům jsme se věnovali vždycky, ale pouze zakázkově a tímto bychom rádi šli cestou sériové výroby, kterou vnímáme jako neméně důležitou. Do budoucna bychom se rádi zaměřili i na kompletní zpracování interiéru, ke kterému se postupnými kroky blížíme.

Jak hodnotíte spolupráci s designérem Petrem Hákem a kam vaše společná kolekce míří?

Petr je úžasný člověk, se kterým jsme si sedli od první schůzky. Máme na naše řemeslo velmi podobný pohled, což je veliké plus. Cílem bylo vytvořit produkt s vysokou estetickou hodnotou a nějakým zajímavým detailem, který bude zajímavý nejen vizuálně, ale i technologicky. Cílíme tak nejen na koncové klienty, ale právě i na architekty, jako je Petr, kteří tak mohou využít naše služby nejen v zakázkové výrobě, ale také čerpat z naší produktové řady.

Na Designbloku jste jako vystavující poprvé: co od přehlídky očekáváte?

Doufáme v úspěch u našich nových potenciálních klientů, ať už jednotlivců nebo firem, kterým chceme přinést kus sebe do jejich domovů. Předpokládáme, že nás navíc tato zkušenost motivuje do dalších skvělých projektů.

Rozhovor s designérem Petrem Hákem

Můžeš prosím na úvod představit tvoje designérské studio?

Mám malé pražské studio, založené v roce 2013, zaměřujeme se na interiérový design a architekturu. Naším cílem je přistupovat ke každému projektu individuálně a klademe důraz na detail a špičkové řemeslné zpracování. Naše produkty a nábytek byly oceněny v cenách Czech Grand Design a Elle Decoration International Design Awards a od roku 2016 jsem také odborným asistentem Ateliéru designu interiéru a nábytku (D2) na pražské UMPRUM.

Na co se specializujete a co vás nejvíc baví?

Navrhujeme drobné produkty, nábytek, interiéry, výstavní instalace, restaurace, kavárny a hotelové komplexy, ve studiu navrhujeme předměty denní potřeby i galerijní předměty v limitovaných sériích. Baví nás nejvíce právě diverzita a výzva, kterou každý nový projekt přináší. Osobně mě baví kontrast měřítek, například řešení velice malého detailu ve velkém komplexu stavby, ale nejvíc mě baví lidi, jak kolegové ve studiu, tak zajímaví klienti.

Pojďme popsat, jak vznikala kolekce Edge pro Pavlis Studio?

Základem bylo navrhnout produkt, který bude možné vyrábět sériově tedy produkt, který bude mít jasné čitelné detaily, promyšlenou výrobu a modularitu. Bylo jasné že cílíme na solitérní segment, který bude vyráběn v několika základních velikostech a barvách. Na základě několika prvních návrhů jsme společně vybrali nejvhodnější cestu, kterou se bude celá kolekce ubírat.

Jak se vyvíjelo zadání a jaký je výsledek?

Na začátku šlo hlavně o stůl, který se později rozšířil o možnost vytvoření kuchyňského ostrůvku. Jak jsme přidávali funkce a modularitu, tak se rozšiřovaly možnosti a potenciál celého projektu. Propsání čitelného detailu do všech modifikací a velikostí s citem bylo výzvou, ale věřím, že se to nakonec podařilo.

Kolekce je modulární: jaké povrchy a provedení obsahuje?

V základu budou dva materiály a tři barvy. Pro pracovní desky ostrůvku je pak škála velice široká a doplněná i o umělý kámen, kompaktní desky nebo nerezový plech.

Komu je kolekce určena a pro jakého zákazníka Pavlis Studio jste ji navrhovali?

Věřím, že je to určeno pro zcela jiného klienta, než se kterým doposud Pavlis pracuje. Vlastně bych celou kolekci vnímal jako doplnění zakázkové výroby, které se výhradně doposud věnovali o produkt, kterým lze zakázkovou výrobu doplnit a v některých případech i nahradit. Solitérní kuchyňské segmenty nepotřebují zaměření prostoru a vyhovují tak jiné skupině spotřebitele. Současně je možné optimalizovat vytíženost výroby (tudíž i náklady a finální cenu) a kromě veliké výhody pro klienta je nová kolekce i velkým krokem pro výrobce.

Bude mít vaše spolupráce další pokračování?

Ještě nás čekají další materiálové zkoušky a doplnění kolekce o technologická vybavení (chlazení / digestoř, apod.) a uvidíme, co bude potom.

Jaký zajímavý trend v produktovém designu tě v poslední době zaujal? A třeba i s vazbou na produkty pro Pavlis.

Vnímám, že se lidé věnují více prostředí, ve kterém žijí, což je dobře pro celou naší profesi. V designu vnímám další malou vlnu postmoderny v mnoha nově vznikajících artdesignových produktech a projektech, ale ve vztahu k produktům pro Pavlis Studio je myslím dobře, že lidé nakupují více věci, co déle vydrží, a lépe fungují. Proto i naše kolekce kromě poutavého detailu nabízí hlavně funkční celky.

Profil značky PAVLIS

Nepotřebujete slyšet příběh o třicetileté tradici, ani že uděláme ročně 243 realizací. Kvůli fotkám našich strojů nebo Martina Pavlise tu nejste. Ani kvůli ujištění o kvalitě používaných materiálů nebo propracovanosti našich návrhů. Toužíte po svém vysněném domově. A protože manželka bráchy souseda vašeho kmotra má nábytek od nás a miluje ho – jste teď tady. Zasloužíte si totiž, abyste spolu se svým vysněným domovem získali důvod nás doporučit i vy.
Jsme truhlářské studio Pavlis a těšíme se na společnou realizaci vašich přání.
www.pavlis.studio

Petr Hák

Autor konceptu a expozice
Designérské studio Petra Háka založené v roce 2013 se zaměřuje na interiérový design a architekturu. Navrhuje design, nábytek, interiéry, výstavní instalace, restaurace, kavárny a hotelové komplexy. „Zajímá nás především funkce, barevné kontrasty, netradiční proporce a překvapivé umístění,“ říká Petr Hák. Studio získalo ocenění v soutěžích Czech Grand Design a Elle Decoration International Design Awards. Od roku 2016 působí Petr Hák jako odborný asistent v Ateliéru designu interiéru a nábytku na Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.
www.petrhak.com

Kontakt pro média

Radek Váňa, radek@idealab.cz, tel. +420 777 572 476