Pravidlo zlomeného stromu

Ať to myslíte sebelíp, děláte maximum, chcete to nejlepší… jednou ročně přijde projekt, který se prostě totálně po**re. Tady je ten náš loňský.

Minule jsem téměř filosoficky osvětlil „pravidlo zlomeného stromu“ – tak pojďme rovnou k nám na Břevnov. A od teorie k praxi.

Projekt středně velkého webu jsme začali v létě 2016, podepsali smlouvu o dílo, nastavili harmonogram a pracovali. Od grafiky, redesignu až po nový web. Když jsme dělali desátou variantu nového loga, bylo jasné, že pokud na nás tenhle strom nespadne, stál při nás Bůh.

No nestál. Třináctou variantu loga jsme nakonec obhájili, web spustili… a nic. Poslední faktura a tedy náš zisk byla měsíc po splatnosti.

A já četl maily: „… ještě myslíme, že byste měli udělat tohle.“ „Zkuste místo zeleného tlačítka udělat takové víc modrozelené (viz příloha)“… nakreslená pastelkou, nascanovaná na 100 DPI do jpg.

Web běžel, čas také a mně došlo, že buď do toho řízneme, anebo peníze za práci nikdy neuvidíme. A další dva roky budeme zdarma servisovat web, který funguje a majiteli generuje slušné peníze (optikou klienta ladit domnělé chyby). Kdo jste soud o nezaplacenou fakturu už absolvoval, přeskočte sem.

Pro zatím nezkušené jen ve stručnosti, jaký je postup

1. Výzva k převzetí díla klientem.
2. Následuje záplava mailů od klienta, v kopii se začíná objevovat právník.
3. Předžalobní výzva k úhradě. Hodiny práce a shromažďování materiálů k podání žaloby.

… Pak žalobu pošlete na soud a nic se neděje. Po pár měsících začnou datovou schránkou chodit „vyjádření“ a „vyjádření k vyjádření“. Vytvořený web stále běží.
Autorská práva – neautorská práva.

A přesně po 15 měsících od spuštění webu a 12 měsících od podání žaloby o zaplacení ceny vám přijde páté vyjádření klienta: „Dílo bylo zhotovováno na základě počítačového programu (software) WordPress. Státem původu tohoto počítačového programu není ve smyslu Bernské úmluvy o ochraně literárních a uměleckých děl ze dne 9. září 1886, ve znění pozdějších doplnění a revizí, uveřejněné vyhláškou ministra zahraničních věcí č. 133/1980 Sb., Česká republika, a proto se jeho ochrana neřídí českým právním řádem.“

Náš strom Idealabu roku 2017 padl. Soud začal. Jak dopadne? Podle advokátů bude trvat odhadem další dva roky.
Kdybyste nevěděli, jak to kluci v Bernu v roce 1886 mysleli s „těma internetama“, tak my to zatím taky nevíme. Až se to dozvíme, tak vám to řekneme. Mohlo by se hodit.