Náš multimediální projekt Čeští výrobci přináší příběhy lokálních firem zaměřených na výrobu designových produktů. Netradiční formou diváky seznamuje s těmi, kdo stojí za značkami, které svou hodnotou daleko přesahují hodnotu spotřebního zboží.

Co všechny výrobce spojuje? Nezaměnitelný design, kvalita materiálu i výroby, nápaditost a hlavně láska k řemeslu. Premiérový díl představil značku TON, českého výrobce ohýbaného nábytku. Druhý díl patří firmě KOMA Modular, která je průkopníkem v modulární výstavbě. Nejnovější díl přináší setkání s rodinnou firmou Benlemi. Ta se zabývá výrobou nábytku z přírodních materiálů.

Mnoho lidí se snaží obklopovat pěknými věcmi. Znají ale jejich skutečný příběh? “Stále více hledáme kvalitní a designové produkty, jejich výroba však bývá veřejnosti skrytá. Utajena je většinou také složitost kreativních a výrobních procesů. Projekt Čeští výrobci poskytuje pohled do zákulisí výroby všem, kteří chtějí poznat, jak věci fungují,” vysvětluje autor projektu Radek Váňa.

Továrna na ohýbaný nábytek

Firmu TON neboli Továrnu na ohýbaný nábytek zná snad každý. Thonetku měl doma Tolstoj, Renoir i Dalí a tvůrci pořadu Čeští výrobci měli tu čest podívat se na místo, kde tradice výroby tohoto legendárního nábytku začala, a to již v roce 1861. Neskutečné je, že se stále jedná o manufakturu, jen ve větším stylu. Ohýbání dřeva zůstalo i nadále ruční prací. Nejde totiž jen o techniku a sílu, ale i cit. Průkopnická metoda ohýbání dřeva udělala z tohoto nábytku nadčasovou klasiku.

Druhý díl: vizionáři z Vizovic 

Druhý díl je věnovaný průkopníkovi v modulární výstavbě. Moderátor Jan Makalouš navštívil firmu KOMA Modular, která ve Vizovicích vyrábí své modulární systémy již téměř 30 let. “Špičkové technologie, futuristický design a dlouhodobé vize. To jsou prvky, které nejvíce vystihují firmu KOMA Modular. Její zakladatel Stanislav Martinec je vizionář a stratég. Důkazem je realizace českého pavilonu EXPO 2015, který v Miláně získal bronzovou medaili za architekturu. V loňském roce postavila KOMA první modulární nemocnici v České republice. Desítky administrativních budov, obchodů, hotelů, školek i škol od firmy KOMA najdeme nejen u nás, ale také v celé Evropě,” představuje projekty společnosti KOMA Modular Jan Makalouš, autor a moderátor projektu Čeští výrobci.

Rodina jako základ pro podnikání

Nejnovější díl byl natočen v rodinné firmě Benlemi, kde bratři Michal a Petr Pompovi společně vymýšlí, jak přinášet rodinám radost výrobou hravého nábytku z přírodních materiálů. Michal Pomp v roce 2015 představil světu ručně pletené závěsné křeslo z vrbového proutí. Dodnes populární křeslo bylo prvním výrobkem firmy Benlemi. O rok později pak vznikla první domečková postel z masivního dřeva. Dnes rodinu Benlemi tvoří více než 50 členů, kteří dodávají nábytek a vybavení dětských pokojů do celé Evropy.

Léto: nové reportáže

Zkušený autorský tým chystá natáčení dalších zajímavých reportáží. Autorský tým navštíví rodinnou firmu Aldit, která vyrábí exkluzivní designové osvětlení ve špičkovém uměleckém zpracování. Její křišťálové lustry vyrobené na míru zdobí luxusní rezidence i hotely po celém světě.
Druhá reportáž bude patřit týmu lidí, kteří s nadšením a řemeslnou zručností vyrábí čalouněný nábytek pod značkou Vespera. Svým produktům věnují maximální péči, a to od prvních skic až po dokonale řemeslně zpracovaný výrobek.

Webové stránky projektu: www.cestivyrobci.cz

Medikit projektu ke stažení

Kontakt pro média
Lan Duongová
Tel. +420 774 179 387
Email: lan@idealab.cz

Komu je projekt určený

Mnoho lidí se snaží obklopovat pěknými věcmi. Ale zná skutečně jejich příběh? Kvalitní a designový produkt je stále více vyhledávaný. Přesto výroba bývá veřejnosti skryta a složitost výrobních kreativních a výrobních procesů utajena. Náš projekt je pro ty, kteří chtějí poznat, jak věci fungují. Jak se vyrábějí. Kdo je vyrábí. Proč to dělá tak dlouho. Jaká byla cesta k tomu, aby se kolo točilo, sklo krásně zářilo a česká výroba byla tam, kde je. Sklo – porcelán – kovovýroba – dřevovýroba… dvacet firem. Dvacet příběhů.

Co projekt zahrnuje

– Seriál 20 dokumentárních filmů, každý v rozsahu 10-12 minut
– Profilové rozhovory s majiteli a zakladateli výrobních firem
– Fotoreportáž z výroby i produktové fotografie výrobních firem
– Knihu v rozsahu 200+ stran v české a anglické verzi
– Webovou stránku www.cestivyrobci.cz
– Online kampaň na sociálních sítích

Autorský tým Idealab

Autorem projektu je Radek Váňa, CEO Idealabu. Radek přizval k projektu zkušenou skupinu profesionálů: vedoucím projektu a režisérem dokumentů je Honza Makalouš. Protože roční projekt potřebuje kvalitní produkci, celou organizaci má za Idealab na starosti Lan Duongová, online prezentaci a kampaň pak Helena Součková.

Kontakt

Vedoucí projektu: Jan Makalouš, email: jan@idealab.cz, tel. +420 736 515 360
Radek Váňa, email: radek@idealab.cz, tel. +420 777 572 476
www.cestivyrobci.cz

Cover foto: Vanda Sklářová