Česká architektura, ale také celá společnost si prochází změnami a dostává se do neobvyklých situací. Jak tuto situaci vnímají čeští architekti a jak reagují na nové výzvy v oboru? Natočili jsme 7 videorozhovorů, v nichž přední čeští architekti komentují aktuální situaci a sdílejí své názory.

Jaká je česká architektura uprostřed pandemie se nyní dočtete také v e-booku na webu ARCHIZOOM.

Proměna české architektury očima jejích aktérů

Podle Ivana Boroše z edit! architects má rezidenční trh obrovskou setrvačnost a jedna či dvě pandemie jej neovlivní. „Tyto projekty jsou schopny počkat na morové rány.“ Situaci s ohledem na její vliv v krátkodobém a dlouhodobém horizontu hodnotí také Jan Nedvěd z Nedvěd architekti: „Dlouhodobě je to zdlouhavý proces posuzování věcí, který nás zdržuje. Obzvlášť v této kombinaci, kdy část profesionálů, projektantů a dodavatelů různě spadají do karantény.“

Pozitivní pohled na věc má architekt Gregory Speck ze studia YUAR Architects: „Na začátku, během první vlny pandemie to pro každého bylo náročné a nové. Nová situace však nutně neznamená, že je to špatná věc. Každá změna okolností nabízí možnost nebo příležitost pro inovaci a pro vytvoření nových stereotypů v designu budov nebo interiérů.“ Situaci vnímá optimisticky také David Chmelař z ateliéru Chmelař architekti : „Naštěstí se lidé nelekají, nebojí se a my dále projektujeme.“

Miroslav Krátký odpovídal za ateliér archicraft: „Teprve uvidíme, jaký bude globální vliv pandemie na stavebnictví. To, co se nyní děje a jak jsme zadlužili své generace a děti, tam vůbec nedokážu dohlédnout. Bude to velmi nepříjemné a nebude to hlavně o stavebnictví nebo navrhování, ale o celé ekonomice.“  Jak nové podmínky ovlivnili samotný ateliér dále popisuje Jan Tomáš Cieśla: „Vymýšleli jsme projekty, ve kterých jsme si chtěli utvořit ideu nebo vizi o tom, co bude ateliér dělat v budoucnu.“ 

Ian Bryan ze studia IBA předpovídá v oblasti bydlení pohyb směrem k předměstí. „Vidíme, že pokud mají lidé nyní na výběr mezi koupí bytu, který je docela malý a kde není moc prostoru pro práci z domova, pak upřednostní něco většího. Kvůli ceně to však nebude možné v centru města.“ A architekt Adam Rujbr celou situaci vnímá jako varování. „Příroda nebo nějaká vyšší moc nám dává najevo zdviženým prstem, že nejsme tak všemocní, jak si myslíme. Míra růstu a spotřeba zdrojů roste takovým tempem, že kdybychom ji nezbrzdily, tak za chvilku zdroje dojdou.“

STÁHNOUT E-BOOK

Poslechněte si rozhovory na cestě do práce:


Sledujte rubriky ARCHIZOOM:

Rozhovory: www.archizoom.cz/kategorie/rozhovor
Domy: www.archizoom.cz/kategorie/domy
Interiér: www.archizoom.cz/kategorie/interier
Art: www.archizoom.cz/kategorie/art
Video: www.archizoom.cz/kategorie/video
Business & architektura: www.archizoom.cz/kategorie/business-architektura
Informace: www.archizoom.cz/kategorie/informace

nebo sledujte ARCHIZOOM na FACEBOOKU, LINKEDIN, PINTERESTU a na INSTAGRAMU.