Na palubě Idealabu vítáme novou značku: Dalibora Farného a jeho tým, který se vrací k 60 let staré technologii s nadčasovým designem.

Digitronové hodiny si od roku 2011 našly fanoušky po celém světě a zaujaly i inženýry z NASA, byť se nejedná o výdobytek nejnovější technologie. Digitrony můžeme přirovnat ke gramofonovým deskám mezi displeji. V podání firmy Dalibor Farný představují spojení pokory, historie, technologie, designu a ruční výroby.

Digitrony v NASA

Spolupráce s NASA začala jako každá jiná: e-mailem. V NASA potřebovali hodiny s přesností 0,0001 sekundy. „Přišel nám e-mail z NASA, jestli bychom byli schopni vyrobit displej, který by mohli používat k synchronizaci vysokorychlostních kamer.“ Popisuje začátek spolupráce Dalibor Farný. Digitronový displej už historicky pro tyto účely používali, proto se rozhodli u této technologie zůstat.

Vysokorychlostní kamery snímají až 100 000 snímků za sekundu a displeje s předchozím rozlišením 0,001 sekundy na více snímcích ukazovaly stejná čísla. Práce na takovém displeji nakonec zabrala celý rok vývoje občas i metodou „pokus–omyl“.

Představte si displej, který ukazuje dny, hodiny, minuty, sekundy a dalších pět číslic, které zobrazují právě až sto tisícinu sekundy a nemůžete je pouhým okem rozeznat. „Museli jsme na vysokorychlostní kameře zjistit, jestli jsou čísla opravdu schopná se tak rychle měnit. Jestli tam třeba není dosvit, nebo nesvítí setrvačností zahřátím,“ vysvětluje Dalibor. V podstatě to vypadá, jako kdyby na posledních několika řádech svítila všechna čísla zároveň.

Synchronizace lepší než na LED displeji

Displej sice odměřuje čas, ale současně se nepřetržitě synchronizuje. „Použili jsme analogové čipy, protože v závěru bylo nejnáročnější přečíst vstupní signál a dobře ho zpracovat tak, aby se ihned propsal na displej, bez jakéhokoliv zpoždění.“ Vzpomíná na největší výzvu Dalibor, kdy potřebovali eliminovat jakoukoliv odchylku. K displeji nakonec připojili i měřák přesnosti vstupního signálu. Daliborovi a jeho týmu se tak nakonec povedlo dosáhnout toho, že jejich displej zpracovává přesněji než LED displeje samotný IGIR signál.

Po zaslání displeje do NASA přišla zajímavá zpětná vazba. „Dostal jsem zprávu na Instagramu od technika, který pracuje v laboratoři, kde se displej nachází. Našel si mě podle loga, které máme na stroji vyražené,“ popisuje Dalibor navázání kontaktu. U digitronového displeje tvoří jeho velkou přednost právě originalita. Do LED displejů koukáme celé dny v práci i ve svém volném čase. I právě proto se nejen technici z NASA u digitronového displeje zastaví a pozorují měnící se číslice.

Díky projektu pro NASA Dalibor Farný posunul jednak své znalosti, ale zároveň možnosti a místa využití digitronové technologie. Hodiny navazují na historii a byť se nejedná o nejnovější a nejefektivnější technologii, snoubí v sobě krásu s designem a díky firmě Dalibor Farný se vracejí zpátky nejen do NASA, ale i do domácností po celém světě.

www.daliborfarny.com

Kontakt pro média: Julie Zákostelecká, julie@idealab.cz

Press kit ke stažení