V prostorách vyhlášené prvorepublikové Císařské restaurace na Masarykově nádraží je nově otevřena restaurace Masaryčka. Za návrhem interiéru stojí architektonické studio archicraft. Od návrhu prvních skic architekti ctili podstatu daného prostoru.

Jedná se o restauraci zaměřenou na tradiční českou kuchyni, kde plzeň teče proudem. Ikonická značka Pilsner Urquell se tak promítla i do designu interiéru. Prostor bývalé Císařské restaurace působí sám o sobě velmi honosně, a to svou velikostí i dekorativností. Architekti tak hledali hranici, aby honosnost už příliš nepodporovali a zároveň zachovali genius loci.

Interiér inspirovaný historií

Historické prvky architekti studia archicraft nekopírují, ale inspirují se jimi. Pokud se někde objevuje prvek v minulosti tradičně používaný, vnesou mu nový nádech. Vytváří tak nové a zcela jedinečné interiéry se zachováním jejich historie. “Například jsme věděli, že původní podlaha v Císařské restauraci byla dřevěná. Rozhodli se tak proto také pro dřevo, ale dali jsme mu moderní charakter. Původní vlysy kladené do stromečku tak nahradila široká dřevěná prkna. Oživili jsme také tradici používání jasanového dřeva pro stoly a lavice v restauracích. Pro provoz je to naprosto vhodný materiál a jeho bohatá kresba dodává interiéru život a odstín zase dojem tepla,” vysvětluje architektka studia archicraft Lenka Bartoňová. Moderně pojali i dřevěné obložení stěn. Tvarování obkladů vychází z motivů linek trati při pohledu z ptačí perspektivy. Linie obkladu jsou tedy jakousi modifikací pohledu shora na depo se svítícími vlaky a vynikají tak svou dynamičností.

Práce s prostorovou akustikou

Velkorysost prostoru má své pro i proti, způsobuje totiž akustické problémy. Architekti na nepříznivou akustiku zareagovali lokálním snížením. Vytvořili kovové konstrukce se zavěšenými dýhami, které prostor nejen zútulňují, ale hlavně zabraňují šíření hluku. Také dřevěné obklady s polstrováním působí příjemným dojmem a zároveň zvuk nejen částečně pohlcují, ale vylepšují i jeho odrazivost. Pohledy na historické stropy zachovali v jejich plné kráse.

Pilsner Urquell k restauraci Masaryčka patří

V restauraci Masaryčka se podává vychlazená plzeň. Značka Pilsner Urquell se tak promítá i do designu interiéru. Veškeré kovové konstrukce v restauraci jsou v zelených odstínech, což odkazuje na ikonickou značku piva a zároveň koresponduje se zelenými kovovými a litinovými konstrukcemi Masarykova nádraží. Svým tvarem kovové konstrukce připomínají opět linky tratě. O jedinečnosti interiéru se její návštěvníci mohou přesvědčit sami a navíc se i osvěžit tradiční profesionálně natočenou plzní. Restaurace Masaryčka je otevřena.

Architektonické studio archicraft

Více než deset let vytváří dobrou architekturu. Silnou, efektivní a s vlastním názorem. Navrhují kanceláře, byty, domy i veřejné prostory. Vždy tak, aby veškeré hodnoty přenesli do tvaru, prostoru a materiálu. Stavby i interiéry dotahují do posledního detailu. Jejich práce představuje radost, vášeň a vybočení z průměru. Postoj, který prostřednictvím architektury sdělují světu.

Kontakt pro média

Tereza Kubíčková, tereza@idealab.cz, tel. +420 608 125 703

Tisková zpráva
Fotogalerie